Vojna na Ukrajine: Kyjev použil prvú leteckú muníciu proti cieľu v Rusku

EurópaVojna na Ukrajine

Mierovej konferencie vo Švajčiarsku sa plánuje zúčastniť 90 krajín.

V nedeľu (9.6.) sa ukrajinskému vojenskému lietadlu podarilo prvýkrát zasiahnuť cieľ v Rusku.

„Misia ukrajinských vzdušných síl zasiahla ruský veliteľský uzol v Belgorode. Aj keď stále prebieha hodnotenie škôd, je to potvrdené ako priamy zásah. Toto je prvá letecká munícia (použitá) proti cieľu v Rusku,“ vyjadril sa ukrajinský zdroj.

Zatiaľ nie je známe, či išlo o západnú zbraň a rovnako aj to, aký typ munície bol použitý. Americký prezident Joe Biden však povolil použitie ich streliva na ruskej pôde v prípade obrany mesta Charkov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

K USA sa pridali nedávno aj ďalšie západné krajiny, ktoré odobrili použitie nimi dodaných zbraní aj na ciele v Rusku. Podľa ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva lorda Camerona, je toto rozhodnutie na Ukrajine.

Ruské ministerstvo obrany tiež oznámilo, že jeho sily počas víkendu zostrelili niekoľko ukrajinských bezpilotných lietadiel v Belgorodskej oblasti. Kyjev však za uplynulé dni podnikol aj niekoľko ďalších útokov bezpilotných lietadiel hlboko na ruskom území. V sobotu (8.6.) večer bola zasiahnutá aj ruská výsadková loď triedy Ropucha, ktorá sa nedávno presunula do Azovského mora z Čierneho mora.

„Tento úspešný útok ukazuje Rusom, že nemôžu slobodne operovať ani v Čiernom mori, ani na východe,“ uviedol zdroj.

Má ísť už o piatu zo siedmich výsadkových lodí triedy Ropucha, ktoré ukrajinské jednotky potopili či poškodili. Rusko používa tieto plavidlá na prepravu munície a zásob do okupovaného mesta Mariupol, ktorá sa následne presunie na miesta bojov.

„Zmarením ruských dodávok munície a kľúčových vojenských dodávok tento úder priamo podporí ukrajinské jednotky v ich pokračujúcom boji,“ dodal zdroj.

Na blížiacej sa mierovej konferencii o Ukrajine, ktorá sa uskutoční 15. a 16. júna vo Švajčiarsku, sa zúčastní 90 krajín a organizácií. Cieľom stretnutia má byť definovanie spoločného plánu zapojiť Kyjev a Moskvu do budúceho mierového procesu, uviedla švajčiarska vláda. Dodala tiež, že Rusko na konferenciu pozvané nebolo z toho dôvodu, že prejavilo nezáujem sa na nej zúčastniť. Podľa Švajčiarska však Moskva musí byť súčasťou mierového procesu. Na stretnutie neplánuje doraziť ani Čína.

 

Zdroj: TASR

Komentáre