Raketové útoky na Ukrajine spôsobili núdzovú odstávku elektriny v šiestich regiónoch.
Ukrajinská armáda počas utorkovej noci (14.1.) zasiahla vojenský komplex pri Briansku. Chemický závod na hraniciach s Bieloruskom a Ukrajinou vyrábal pušný prach, výbušniny a muníciu pre ruskú armádu. Nad priemyselným komplexom bolo zostrelených 31 bezpilotných lietadiel. Ruské ministerstvo obrany ďalej informovalo, že v noci na utorok armáda zostrelila 180 ukrajinských bezpilotných lietadiel, vrátane 146 lietadiel v Saratovskej oblasti na juhozápade Ruska, stovky kilometrov od frontovej línie.
Sily bezpilotných systémov zaznamenali šesť rakiet ATACMS vyrobených v USA a šesť rakiet s plochou dráhou letu Storm Shadow vyrobených v Spojenom kráľovstve. Ďalšie dve rakety rovnakého typu pristáli nad Čiernym morom.
Podľa ruských úradov drony vypustené z Ukrajiny zasiahli v noci priemyselné podniky v mestách Saratov a Engeľs na protiľahlých brehoch Volgy. O masívnych útokoch informovali aj gubernátori Tulskej, Oriolskej a Rostovskej oblasti. Rezort ministerstva obrany dodáva, že k žiadnym obetiam nedošlo.
„Ukrajinské obranné sily uskutočnili najmasívnejší úder proti vojenským objektom okupantov, a to na vzdialenosť 200 až 1000 kilometrov hlboko do územia Ruskej federácie,“ uviedol Kyjev.
Rusko opätovalo útok v stredu ráno. Ukrajinské úrady vyhlásili letecký poplach pre celú krajinu. Zároveň upozorňovali na rakety smerujúce na Černigovskú oblasť na severe, Poltavskú oblasť a tiež Mykolajivskú oblasť na juhu. Skupina riadených striel smerovala aj na hlavné mesto Kyjev.
Šesť napadnutých regiónov muselo núdzovo prerušiť dodávky elektriny, uviedol ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko. Štátna energetická spoločnosť Ukrenerho hlásila núdzové výpadky elektriny v Charkovskej, Sumskej, Poltavskej, Záporožskej, Dnepropetrovskej a Kirovohradskej oblasti. Hlásené neboli žiadne obete.
„Do tohto útoku bolo zapojených viac ako 40 striel vrátane balistických rakiet. Najmenej 30 z nich bolo zničených. Taktiež bolo vypustených vyše 70 ruských útočných dronov,“ uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské nálety zasiahli aj Ľvovskú a Ivano-Franivskú oblasť, cieľom bola aj časť mesta Stryj s podzemným zásobníkom plynu.
Moskva aj Kyjev pred budúcotýždňovou inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zintenzívnili vzájomné útoky. Vyriešiť vojnu na Ukrajine, ktorá sa takmer tri roky bráni ruskej invázii, potrvá niekoľko mesiacov alebo dokonca dlhšie. Trumpove sľuby o ukončení vojny v priebehu jedného dňa po návrate do Bieleho domu označili jeho spolupracovníci za kombináciu predvolebnej kampane a nedostatočného pochopenia zložitosti konfliktu. Generál poručíka vo výslužbe Keith Kellogg tvrdí, že by chcel riešenie vojny dosiahnuť do 100 dní.
„Aby to fungovalo, musí Trump presvedčiť Putina, že neústupnosť má svoje mínusy," ozrejmil bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine John Herbst.
Trump svoje počiatočné tvrdenia o rýchlom zvrate vojny zmierňuje s nastávajúcim mandátom. Tvrdí, že ukončiť vojnu na Ukrajine bude zložitejšie než dosiahnuť prímerie v Pásme Gazy. O presných kontúrach Trumpovho mierového plánu sa ešte len uvažuje. Jeho poradcovia však z rokovaní vo všeobecnosti podporujú vypustenie možnosti členstva Ukrajiny v NATO prinajmenšom v dohľadnej budúcnosti, ako aj zmrazenie súčasnej situácie na bojisku. Uvažuje sa aj o vytvorení demilitarizovanej zóny, ktorú by strážili európske jednotky.
Zdroj: TASR