Vojna na Ukrajine: Kyjev uznal postup Ruska v Charkovskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Do Kyjeva dorazí rekordné množstvo elektriny z Európy.

Ukrajina v pondelok (13.5.) potvrdila, že Moskva pokračuje ofenzívu Charkovskej oblasti. Ruské jednotky spustili útoky ešte v piatok (10.5.) a počas víkendu sa im tak podarilo zmocniť deviatich obcí.

„Nepriateľ v súčasnosti dosahuje taktický úspech,“ vyjadril sa generálny štáb ukrajinskej armády.

Boje sú aktuálne v okolí mesta Vovčansk, ktoré je od ruských hraníc vzdialené približne päť kilometrov. Moskva tam nasadila ďalšie jednotky a útočíť má na mesto s piatimi prápormi.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ruská armáda začala okupovať mesto Vovčansk od začiatku invázie vo februári 2022, na jeseň sa však stiahli z dôvodou ukrajinskej protiofenzívy v Charkovskej oblasti. Aktuálne tam žije približne 3500 ľudí.

Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov uviedol, že Rusi útočia v malých skupinách s cieľom roztiahnuť frontovú líniu.

„Nepriateľ sa ju (frontovú líniu) snaží úmyselne roztiahnuť útokmi v malých skupinách a z nových smerov,“ dodal Synehubov s tým, že ukrajinským silám sa zatiaľ darí držať ruských vojakov späť, no boje by sa mohli rozšíriť aj do nových obcí a miest.

Pre poškodenia energetickej infraštruktúry po ruských útokoch dorazí dnes na Ukrajinu rekordný objem elektrickej energie z piatich európskych krajín.

Ukrajinské ministerstvo energetiky uviedlo, že elektrickú energiu chce dovážať zo Slovenska, Rumunska, Poľska, Maďarska a Moldavska. Kyjevu bola už v noci na pondelok poskytnutá núdzová pomoc z Európskej únie.

„Energetická sieť zaznamenala výrazný nedostatok elektrickej energie počas väčšiny dňa,“ povedal prevádzkovateľ národnej energetickej siete.

Útokmi zasiahnuté ukrajinské elektrárne tak nedokážu vyrábať toľko elektriny.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre