Vojna na Ukrajine: Kyjev vyhlásil deň smútku, počet obetí po ruských útokoch stúpa

EurópaVojna na Ukrajine

Chystá sa mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Včerajšie (8.7.) ruské útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev si vyžiadali najmenej 27 obetí a 117 zranených, medzi obeťami sú aj štyri deti. Na Ukrajine prišlo spolu o život 37 osôb a ďalších 170 zranených. Ruský nálet zasiahol v Kyjeve počas dňa aj detskú nemocnicu, množstvo záchranárov a dobrovoľníkov stále pátra po ľuďoch uviaznutých v troskác. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko tak vyhlásil 9. júl za deň smútku. Vlajky na budovách mestskej správy budú spustené na pol žrde a zakázané budú všetky zábavné podujatia. 

V nemocnici prišli o život dve dospelé osoby vrátane lekára a sedem ľudí zahynulo vo veľkej obytnej budove blízko nemocnice, medzi nimi boli aj tri deti. Ďalšie dve osoby zomreli v priemyselnom zariadení a deväť obetí hlásia z ďalšej čiastočne zničenej nemocnice a sedem z obchodného centra.

Foto
Nová pomoc na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany má byť oznámená na tohtotýždňovom samite Aliancie vo Washingtone / TASR

Ukrajina považuje útok na nemocnicu za cielený, keďže videozáznam zachytáva riadenú strelu, ktorá sa blíži k budove. Podľa Ruska bol však náraz spôsobený chybným použitím ukrajinskej strely zo systému protivzdušnej obrany. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov opäť uviedol, že Moskva na civilné ciele neútočí.

Najmenej 11 obetí hlásili v pondelok úrady aj z Dnepropetrovskej oblasti. Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin informoval v pondelok o ruskom útoku na Ukrajinu aj prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana. Na žiadosť Británie, Francúzska, Ekvádoru, Slovinska a USA sa bude v New Yorku konať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré bude venované pondelkovým útokom na Ukrajinu.

Americký prezident Joe Biden označil ruské raketové útoky na detskú nemocnicu v Kyjeve za hroznú pripomienku ruskej brutality. Išlo o najsmrtiacejšie vzdušné útoky za uplynulých niekoľko mesiacov. Biden tiež dodal, že Washington a jeho spojenci v Severoatlantickej aliancii (NATO) tento týždeň ohlásia nové opatrenia na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany.

„Je dôležité, aby svet aj naďalej stál Ukrajina v tejto dôležitej chvíli a aby sme neignorovali ruskú agresiu,“ vyjadril sa Biden.

Nová pomoc na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany má byť oznámená na tohtotýždňovom samite Aliancie vo Washingtone.

 

Zdroj: TASR

Komentáre