Vojna na Ukrajine: Kyjevom otriasli dva výbuchy

EurópaVojna na Ukrajine

Domácej armáde sa podarilo zostreliť dve tretiny dronov.

V Kyjeve sa včera (11.11.) ráno rozozvučali sirény ohlasujúce letecký poplach. Následne centrom otriasli dve mohutné explózie. Starosta ukrajinskej metropoly Vitalij Kličko vyzval obyvateľov, aby zostali v krytoch:

„Silné explózie odzneli na ľavom brehu hlavného mesta. Podľa prvých informácií zasiahla protivzdušná obrana proti balistickým zbraniam.“

Zatiaľ nie je známe, či si výbuchy vyžiadali obete a zranených. K útoku na metropolu došlo po dlhšom čase relatívneho pokoja. Protivzdušná obrana tam naposledy zostrelila raketu 21. septembra. Padajúce trosky vtedy zranili siedmich ľudí vrátane jedného dieťaťa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že pred zimou nasadili viac západných systémov protivzdušnej obrany. Očakáva sa, že Ukrajina bude čeliť ruským útokom na zariadenia energetickej infraštruktúry. Tisícky civilistov by tak mohli ostať bez dodávok elektriny a kúrenia, ako to bolo vlani.

Letecký poplach bol včera vyhlásený v Kyjevskej aj Odeskej oblasti. Domáca armáda zostrelila zhruba dve tretiny z 31 ruských útočných dronov. Okrem frontovej línie sa terčom útokov stal aj Kyjev.

Zničených bolo 19 nepriateľských útočných bezpilotných lietadiel typu Šáhid 136/131. Ruskí okupanti vyslali väčšinu útočných dronov do oblastí frontovej línie,“ oznámilo ukrajinské letectvo s tým, že ruské jednotky použili aj rakety.

Foto
Situácia je vážna aj v Donecku  / TASR

Ukrajina si včera pripomenula prvé výročie oslobodenia Chersonu, ktorý bol osem mesiacov pod vládou Kremľa. Bol to posledný veľký posun frontovej línie od prepuknutia vojny vo februári 2022 a zahanbujúcou porážkou Moskvy. Ruská armáda bola nútená ustúpiť na východný breh rieky Dneper.

„Celý juh Ukrajiny sa minulý rok presvedčil, že Rusko nikdy nepríde navždy – bez ohľadu na to, koľkokrát to tvrdenie zopakuje,“ vyhlásil Zelenskyj s tým, že Ukrajina si prinavráti okupované územia, pretože jej obyvatelia majú spoločný cieľ a v záujme jeho dosiahnutia sú schopní sa spojiť.

Najvyšší veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj ocenil statočných vojakov a miestnych obyvateľov Chersonu za ich odvahu a odolnosť:

„Dnes, keď nad Chersonom vlaje žlto-modrá vlajka, pokračujeme v boji a odhodlane bránime našu krajinu,“ povedal Zalužnyj, ktorý dodal, že bojujúce strany sa dostali do slepej uličky.

Zelenkyj napriek tomu poprel, že vojna je v patovej situácii. Naďalej komunikuje s lídrami spojeneckých krajín a snaží sa odvrátiť únavu časti verejnosti na Západe z vojny na Ukrajine.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa spolu so Zelenským poďakoval Poliakom za ich podporu vo vojne proti Rusku:

„V mene ukrajinského národa vyjadrujem úprimné želanie prezidentovi Poľskej republiky Andrzejovi Dudovi a celému poľskému národu pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľskej republiky. Želám si, aby vaša nezávislosť bola nedotknuteľná a večná,“ uviedol Zelenskyj, ktorý doplnil, že Ukrajinci a Poliaci majú rovnaký cieľ a hodnotu, a to slobodu:

„Vždy, keď sme boli na jednej strane, menili sme dejiny k lepšiemu a spoločne sme vyhrávali. Spoločne sme minimálne dvakrát silnejší. Šťastný Deň nezávislosti, Poľsko!“

Aj Šmyhaľ zablahoželal Poliakom a poďakoval sa im za ich solidaritu s Ukrajinou:

„Ďakujem každej poľskej rodine, ktorá podporila Ukrajincov v najťažších časoch. Prajem Poľsku prosperitu a blahobyt.“

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre