Vojna na Ukrajine: Množstvo obyvateľov Chersonu je nezvestných

EurópaVojna na Ukrajine

Približne 30 percent územia je zamínovaných.

Výskumníci z Yalovej univerzity, ktorí analyzujú dôkazy o vojnových zločinoch na Ukrajine, uviedli, že stovky občanov Chersonskej oblasti boli počas ruskej okupácie zadržané alebo sa stratili. Celkovo ide o 226 ľudí, ktorí zmizli alebo boli zadržaní ruskou armádou alebo ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB) od marca do októbra, pričom približne tretina z nich bola mučená a piati zomreli.

Ruské bezpečnostné jednotky mali zoznamy s menami jednotlivcov, evidenčnými číslami vozidiel a ďalšími informáciami. Zároveň bolo identifikovaných 12 lokácií, ktoré sa využívali na zadržiavanie a výsluchy v Chersone či na Kryme. Kremeľ aj naďalej popiera, že by jeho jednotky útočili na civilistov či sa dopúšťali vojnových zločinov.

„Rusko musí zastaviť tieto operácie a stiahnuť svoje jednotky, aby ukončilo zbytočnú vojnu, ktorú nemôže vyhrať a ani ju nevyhrá –  bez ohľadu na to, aká opovrhnutiahodná a zúfalá je jeho taktika,“ reagovala administratíva amerického prezidenta Joea Bidena.

Kyjev oznámil, že približne 30 percent územia Ukrajiny je zamínovaných. Proruskí separatisti rozmiestňovali míny od roku 2014, kedy vypukol konflikt na Donbase. V súčasnosti sa postupne odstraňujú v Mykolajivskej a Chersonskej oblasti. V pláne je odmínovanie územia s rozlohou vyše 8000 kilometrov štvorcových. Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín (ICBL) tvrdí, že Rusko rozmiestnilo na Ukrajine minimálne sedem rôznych druhov medzinárodne zakázaných typov pozemných mín.

Foto
Bez elektrickej energie bolo viac ako desať miliónov odberných miest / TASR

Riaditeľ Výskumného energetického centra Olexandr Charčenko povedal, že dodávky elektriny na Ukrajine boli takmer plne obnovené. Vo štvrtok (17.11.) bolo bez elektrickej energie viac ako desať miliónov odberných miest.

„Možno nejakých 300 zákazníkov je ešte bez prúdu, ale väčšinou sa to týka odberných miest blízko frontu,“ uviedol Charčenko s tým, že kvôli štvrtkovým ruským útokom bola odpojená jadrová elektráreň v Chmeľnyckom a jeden blok v jadrovej elektrárni v Rivnom:

„Tieto bloky boli na niekoľko hodín odpojené a bolo potrebné použiť naftové generátory. Situácia sa však medzičasom výrazne zlepšila, väčšina blokov je pripojená na sieť a predpokladám, že v blízkej budúcnosti budeme môcť obnoviť ich prevádzku.“

Kvôli výpadkom elektriny nefungujú telefónne siete, čerpadlá, ktoré zabezpečujú dodávky vody či čistenie odpadových vôd. Viacero miest vrátane Kyjeva bolo bez dodávok vody od štyroch do desiatich hodín.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nesúhlasí s krátkodobým prímerím s Ruskom:

„Rusko sa teraz snaží o krátkodobé prímerie, oddych na znovuzískanie síl. Niekto by to mohol nazvať koncom vojny, no takýto oddych situáciu len zhorší. Ozajstný, dlhodobý a poctivý mier môže byť len výsledkom úplného potlačenia ruskej agresie.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre