Vojna na Ukrajine: Moskva a Kyjev sa obviňujú z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne

EurópaVojna na Ukrajine

Únik rádioaktivity nebol zaznamenaný.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorú okupujú ruskí vojaci, sa stala terčom bombardovania. Z útoku sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina. Ostreľovanie poškodilo dve elektrické vedenia a v elektrárni zároveň vypukol požiar. Ukrajinské sily tvrdia, že Rusi poškodili vysokonapäťové vedenie do susednej tepelnej elektrárne. Štátna spoločnosť Enerhoatom tvrdí, že elektráreň je stále v prevádzke a nebol zaznamenaný nijaký únik rádioaktivity.

Terčom ukrajinských útokov boli sklady munície a vybavenia v Chersonskej oblasti. Južné velenie domácej armády uviedlo, že lietadlá zasiahli dve miesta v okresoch Cherson a Kachovka a vrtuľníky zase zasiahli baštu nepriateľa v okupovanej Mykolajivskej oblasti:

„Naše raketové a delostrelecké jednotky počas vykonávania palebných misií husto útočili na nepriateľský systém protivzdušnej obrany a logistické body, vrátane tých s muníciou v okrese Cherson.“

Foto
Ukrajina oznámila, že pripravuje veľkú protiofenzívu v Chersonskej oblasti / TASR

V meste Mykolajiv, ležiacom na frontovej línii, platí cez víkend zákaz vychádzania. Úrady sa takto snažia chytiť ľudí kolaborujúcich s Ruskom. Zákaz podľa guvernéra oblasti Vitalija Kima neznamená, že mestu hrozí bezprostredné nebezpečenstvo:

„Nie sú žiadne náznaky obkľúčenia. Mesto bude cez víkend zatvorené. Prosím, majte pochopenie. Zároveň pracujeme na odhalení kolaborantov. Vo štvrtiach budú prebiehať kontroly.“

Ukrajina oznámila, že pripravuje veľkú protiofenzívu v Chersonskej oblasti, zameranú na jej oslobodenie. Už teraz podniká jednotlivé útoky na ruské zásobovacie trasy a sklady zbraní. Moskva tvrdí, že bola donútená ovládnuť časti Ukrajiny, aby zabránila prenasledovaniu rusky hovoriacich obyvateľov a aby odstránila riziko, že Západ využije Ukrajinu na ohrozovanie bezpečnosti Ruska. Kyjev a jeho spojenci to označujú za neopodstatnené zámienky na imperiálne obsadenie cudzieho územia.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre