Vojna na Ukrajine: Útok na Poltavu si vyžiadal najmenej 41 obetí a vyše 180 zranených

EurópaVojna na Ukrajine

Moskva aj Kyjev dosiahli veľké územné zisky

Na areál vojenského vzdelávacieho inštitútu a nemocnice v Poltave v strednej časti Ukrajiny dopadli dve balistické strely. Pri tomto ruskom útoku zomrelo minimálne 41 osôb a ďalších viac ako 180 ľudí sa zranilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskýj vyhlásil, že táto tragédia patrí k najsmrteľnejším od prepuknutia vojny v roku 2022:

„Jedna z budov vojenského ústavu spojov bola čiastočne zničená. Ľudia sa ocitli pod troskami. Mnohých zachránili.“

Do záchrannej operácie sa zapojili všetky zložky. Ukrajinské ministerstvo obrany spresnilo, že rakety prileteli veľmi krátko po tom, ako sa ozvali sirény. Z tohto dôvodu zasiahli ľudí počas evakuácie do krytov. Po útoku sa podarilo zachrániť 25 ľudí, 11 z nich spod trosiek.

Ruskí vojenskí blogeri reagovali, že úder bol zacielený na zhromaždenie vo vonkajších priestoroch. Ukrajinská poslankyňa Marija Bezuglová obvinila vysokopostavených predstaviteľov, že ohrozujú vojakov umožňovaním takýchto podujatí. Zelenskyj nariadil vyšetrenie okolností útoku a zopakoval, aby západní partneri urýchlene poskytli Ukrajine ďalšie prostriedky protivzdušnej obrany.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedol, že Rusko v auguste získalo 477 kilometrov štvorcových ukrajinského územia. Ide o najväčší mesačný prírastok od októbra 2022. Domáca armáda za dva týždne dobyla viac ako 1100 štvorcových kilometrov ruského územia. Stalo sa tak po jej prekvapivom vpáde do Kurskej oblasti. Tento nový front sa za uplynulých 15 dní ustálil na územnom zisku medzi 1150 až 1300 kilometrami štvorcovými.

Moskva v auguste napredovala na Ukrajine rýchlosťou 15 kilometrov štvorcových, a to predovšetkým v Doneckej oblasti, kde sa približovala najmä k logistickému centru Pokrovsk. Naposledy sa jej podarilo dosiahnuť podobný úspech v októbri 2022. Išlo o reakciu na rozsiahlu ukrajinskú protiofenzívu pri Charkove v čase, kedy frontová línia bola pohyblivejšia.

Kremeľ od začiatku tohto roka získal 1730 kilometrov štvorcových ukrajinského územia, čo je trikrát viac ako vlani. Jeho zisky vtedy neutralizovali protiofenzívy domácej armády. Tá tento rok dobyla viac územia, ako stratila, pričom to bolo niekoľko kilometrov štvorcových. Rusko okupuje vyše 66-tisíc kilometrov štvorcových ukrajinského územia. Spolu s Krymom a východnými časťami je to 18 percent územia Ukrajiny.

Foto
Kremeľ pokračoval v útokoch  / TASR

Ruské jednotky opäť zaútočili na Záporožskú oblasť, čo si vyžiadalo dve obete vrátane osemročného dieťaťa. Ďalšia osoba zomrela pri raketovom útoku na Dnipro. Ukrajinské vzdušné sily počas nočného útoku zostrelili 27 z 35 ruských dronov. Gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov konkretizoval, že v uplynulých dňoch zaznamenali 313 útokov v 11 obciach. Úrady mesta Černihiv doplnili, že dve osoby sa zranili.

Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim skonštatoval, že nočný raketový útok si tam nevyžiadal obete. Podobná situácia bola aj v Kyjevskej oblasti, čo potvrdil tamojší gubernátor Ruslan Kravčenko. Padajúce trosky po zásahu protivzdušnej obrany však vyvolali lesné požiare a spôsobili menšie škody na výškovej budove.

Ruskí vojaci včera (2.9.) odpálili rakety aj na Dnipro, kde zomrela jedna osoba a šesť ľudí utrpelo zranenia. Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak doplnil, že v jednej mestskej štvrti boli poškodené domy.

Holandský premiér Dick Schoof uistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o pokračujúcej podpore a angažovanosti Amsterdamu. Urobil tak počas návštevy frontovej línie neďaleko Záporožia:

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli Ukrajine pokračovať na frontových líniách, no aj v každodenných životoch ľudí.“

Schoof sľúbil Kyjevu balík podpory za vyše 200 miliónov eur, ktorý sa využije predovšetkým na ochranu a opravu energetickej infraštruktúry či financovanie humanitárnej pomoci:

„Ľudia na Ukrajine majú právo žiť slobodne a v bezpečí. Zastavenie ruských útokov na Ukrajinu je v bezpečnostnom záujme Holandska aj Európy. Toto presvedčenie všetci zdieľame. Moja prvá návšteva krajiny vo funkcii premiéra Holandska ma utvrdila v tom, že musíme aj naďalej podporovať Ukrajinu.“

„Kľúčovými prioritami sú protivzdušná obrana, dodávky systémov Patriot a rakiet, a tiež zvýšenie počtu našich stíhačiek F-16,“ reagoval Zelenskyj.

Kyjev podľa ukrajinského prezidenta potrebuje aj obranné balíky s muníciou a vybavením a pokračovanie v sankciách voči Rusku, aby Moskva nemohla otvárať nové fronty:

„Je naozaj dôležité, aby sme spolupracovali a zabezpečili, že sa ruský prezident Vladimir Putin osobne, ako aj všetci, ktorí sú zodpovední za toto šialenstvo, budú zodpovedať za agresiu. Za vraždy Ukrajincov, deportácie detí a za všetky vojnové zločiny.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre