Vojna na Ukrajine: Moskva dobyla ďalšiu dedinu v Doneckej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Zajatci konfliktu sú mučení.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že obsadilo dedinu Krutyj Jar, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od mesta Pokrovsk, dôležitého logistického centra domácej armády v Doneckej oblasti. Ruské jednotky dobyli aj dedinu Vyšneve v Charkovskej oblasti.

Generálna prokuratúra Ukrajiny uviedla, že ruské sily zastrelili 16 ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali pri meste Pokrovsk. Z tohto dôvodu začala vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia zákonov a zvyklostí vedenia vojny v kombinácii s úkladnou vraždou. Vojaci prišli o život pri obciach Nikolajevka a Suchoj Jar v Pokrovskom okrese.

Prokuratúra priblížila, že na čiernobielych záberoch, ktoré boli zachytené dronom vysoko nad zemou, je vidieť siluety ľudí vychádzajúcich v zástupe z lesa:

„Po tom, ako sa zoradili, na nich okupanti úmyselne spustili paľbu. Zranených, ktorí ešte javili známky života, z bezprostrednej blízkosti zabili automatickou zbraňou.“

Generálny prokurátor Andrij Kostin reagoval, že ak sa tento masaker potvrdí, bude to najhorší prípad zabitia ukrajinských vojnových zajatcov na fronte:

„Je to ďalší dôkaz, že zabíjanie a mučenie väzňov nie je náhoda, ale zámerná politika ruského vojenského a politického vedenia,“ reagoval Kostin.

Páchatelia týchto zločinov, od vojakov, ktorí ich vykonali, až po tých, ktorí vydali zločinné rozkazy a formujú ruskú doktrínu násilia a zastrašovania, budú podľa Kostina identifikovaní a postavení pred spravodlivosť.

Foto
Moskva pokračovala v útokoch vo viacerých ukrajinských oblastiach (Ilustračná fotografia) / TASR

Misia OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine zaznamenala mučenie a zlé zaobchádzanie s ukrajinskými a ruskými vojnovými zajatcami. Vedúca misie Danielle Bellová konkretizovala, že ukrajinskí vojaci hlásili zlé zaobchádzanie počas celého zajatia. Ruskí zajatci povedali, že po príchode do táborov boli pred tým chránení. Misia sa rozprávala so stovkami väzňov z oboch strán. Ukrajinci boli vystavení rozsiahlemu a systematickému mučeniu aj v rôznych väzenských centrách a väzeniach v Rusku a na okupovaných územiach.

Väzni čelili predstieraným popravám, útokom psov aj sexuálnemu násiliu. Zároveň im nebola poskytnutá dostatočná lekárska starostlivosť a dostávali málo jedla. Minimálne desať Ukrajincov zomrelo v dôsledku týchto podmienok. Kremeľ napriek stálym žiadostiam neumožňuje prístup k ukrajinským vojnovým zajatcom z vonkajšieho prostredia. OSN sa s nimi zhovárala až po ich prepustení na slobodu. K ruským vojnovým zajatcom mala neobmedzený prístup. Ruskí zajatci uviedli, že počas zatýkania alebo prvého prevozu boli bití alebo mučení. Vo väzenských centrách sa s nimi zaobchádzalo slušne, pričom zariadenia, v ktorých boli zadržiavaní, podľa Belleovej spĺňali medzinárodné kritériá.

Moskva uplynulú noc pokračovala v útokoch dronmi vo viacerých ukrajinských oblastiach vrátane dunajského prístavného mesta Izmajil, ktoré leží na hraniciach s Rumunskom. Domáca armáda zostrelila 11 z 32 ruských dronov. Štyri z nich opustili vzdušný priestor Ukrajiny a desať dronov bolo vyradených prostriedkami elektronického boja. Bezpilotné lietadlá útočili v Odeskej, Sumskej a Kirovohradskej oblasti.

Ruské jednotky sa podľa gubernátora Odeskej oblasti Oleha Kipera zamerali na prístav a pohraničnú infraštruktúru. Útoky tam spôsobili požiar, ktorý sa hasičom podarilo zlikvidovať. Pri útoku boli zranení dvaja vodiči nákladných áut vrátane jedného tureckého občana.

Ukrajinsko-rumunský hraničný priechod Orlivka bol podľa Kipera dočasne uzavretý v dôsledku ostreľovania:

Rusi zámerne ostreľovali kontrolné stanovište, čím sťažili bežným ľuďom prechod cez hranice. Ide o teror voči civilnému obyvateľstvu.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre