Vojna na Ukrajine: Rusko upozorňuje Britániu na výroky ohľadom použitia ich zbraní na fronte

EurópaVojna na Ukrajine

Kyjev žiada spojencov, aby neuznali Putina za prezidenta.

Kyjev vyzýva svojich spojencov, aby neuznali Vladimira Putina za prezidenta Ruskej federácie, ktorý zloží sľub v utorok (7.5.) v Kremli. Prezidentom sa stane už po piatykrát.

„Ukrajina nevidí žiadny právny dôvod na to, aby bol (Putin) uznaný za demokraticky zvoleného a legitímneho prezidenta Ruskej federácie,“ vyjadrilo sa ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

Slovensko bude na inaugurácii reprezentovať chargé d'affaires a svoju účasť avizovalo aj Francúzsko. Putinovej inaugurácii sa nezúčastni Česká republika a Nemecko.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Varovali sme (veľvyslanca) Caseyho, že odpoveďou na ukrajinské útoky proti Rusku, pri ktorých budú použité britské zbrane, môže byť reakcia namierená proti britským vojenským objektom a vojenskému materiálu na Ukrajine a inde vo svete,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Predvolali sme si veľvyslanca, aby sa zamyslel nad nevyhnutnými katastrofickými následkami nepriateľských krokov Londýna a aby sme okamžite, jednoznačne a čo najrozhodnejšie odmietli agresívne a provokatívne vyhlásenia hlavy (britského) ministerstva zahraničných vecí,“ dodalo ruské ministerstvo.

Cameron sa ešte počas uplynulého týždňa vyjadril, že Ukrajina môže použiť zbrane dodané Britániou na zasiahnutie cieľov na ruskom území.

„Ukrajina na to má právo. Rusko útočí na Ukrajine, preto je pochopiteľné, že Ukrajina chce mať istotu, že sa bráni,“ vyhlásil Cameron.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok (6.5.) kritizoval očierňovanie Číny v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Peking sa podľa neho snaží o nájdenie mierového riešenia ukrajinského konfliktu.

„Sme proti využívaniu krízy na Ukrajine na obviňovanie a očierňovanie tretích krajín a podnecovanie novej studenej vojny,“ vyjadril sa Si Ťin-pching na tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

„Tento požiar nesledujeme z boku, vždy sme zohrávali pozitívnu úlohu v dosahovaní mieru,“ doplnil čínsky líder.

Macron na spoločnej konferencii uviedol, že víta prisľúb Číny, že nebude Rusku dodávať zbrane.

„Vítame prísľuby čínskych úradov, že sa zdržia predávania zbraní Moskve a budú prísne kontrolovať vývoz technológií s dvojakým využitím,“ uviedol Macron.

Obe krajiny vyzvali tiež na prímerie počas letných olympijských hier v Paríži.

„Svet je dnes ďaleko od toho, aby bol pokojný. Ako člen Bezpečnostnej rady OSN a zodpovedná krajina vyzýva Čína spolu s Francúzskom na prímerie počas olympijských hier v Paríži,“ povedal Si Ťin-pching po boku Macrona.

Spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou sa počas samitu v Paríži snažili zatlačiť na čínskeho prezidenta, aby využil svoj vplyv na zastavenie vojny na Ukrajine. Čína ma silné obchodné a vojenské vzťahy s Ruskom, zároveň však spolu s Moskovou čelí sankciám za inváziu na Ukrajinu. Si Ťin-pching navštívil Európu po prvýkrát za ostatných päť rokov, okrem Francúzska smeruje aj do Srbska a Maďarska.

 

Zdroj: TASR

Komentáre