Vojna na Ukrajine: Na Černihiv dopadli ruské rakety odpálené z Bieloruska

EurópaVojna na Ukrajine

Zelenskyj odvolal ukrajinského veľvyslanca na Slovensku.

Ukrajinská armáda vyhlásila, že jedným z terčov dnešných útokov bol Černihiv, ktorý bol bombardovaný z územia Bieloruska:

„Okolo 5.00 hod. ráno čelila Černihivská oblasť masívnemu raketovému bombardovaniu. Dvadsať rakiet vypálených z územia Bieloruska a zo vzduchu smerovalo na dedinu Desna.“

Operačné velenie ukrajinskej armády Sever bezprostredne po útoku nezaznamenalo žiadne obete. Bombardovanie nastalo v čase, keď sa v Petrohrade má stretnúť ruský prezident Vladimir Putin so svojím bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom. Koncom budúceho týždňa má Bielorusko navštíviť šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Bielorusko je jedinou európskou krajinou, ktorá podporila túto vojnu a umožnila vstup ruských jednotiek cez svoje hranice. Minsk po jej vypuknutí poskytol ruským silám logistickú podporu. Bieloruská armáda sa zatiaľ vojensky nepodieľa na tomto konflikte. Kyjev aj napriek tomu posilnil ochranu bielorusko-ukrajinskej hranice. Západné krajiny neuvalili sankcie len na Rusko, ale aj na Bielorusko, ktoré od roku 1994 vedie Lukašenko.

Foto
Zničené mesto Bachmut v Doneckej oblasti  / TASR

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že ruskí vojaci dnes letecky a delostrelecky zaútočili na Severodoneck a Lysyčansk, pričom zasiahli aj chemickú továreň Azot, v ktorej sa ukrývajú stovky civilistov. Okrem iného zaútočili na priemyselnú zónu v Severodonecku a chceli vstúpiť do Lysyčanska.

„V Lysyčansku došlo k leteckým útokom. Severodoneck zasiahli delostrelecké útoky,“ konkretizoval Hajdaj s tým, že ostreľovaný bol Azot a dediny Syneckyj či Pavlohrad.

Útok na Azot si vyžiadal obete na životoch. Policajným zložkám, záchranárom a dobrovoľníkom sa včera (24.6.) podarilo evakuovať z Lysyčanska 17 ľudí. Hovorca ukrajinskej štátnej pohotovostnej služby Olexandr Chorunžij skonštatoval, že Ukrajine bude najmenej desať rokov trvať, kým odstráni všetky míny a výbušniny zo svojej pevniny a teritoriálnych vôd.

Doposiaľ sa podarilo vyčistiť 620 kilometrov štvorcových súše, kde sa nachádzali tisícky výbušných zariadení vrátane 2000 bômb zhodených zo vzduchu. Chorunžij doplnil, že takmer 300-tisíc kilometrov štvorcových je stále zamorených, čo predstavuje približne polovicu rozlohy ukrajinského územia:

„O desať rokov, to je optimistické číslo. Pretože nevieme, čo sa deje na územiach, kde práve teraz prebieha aktívny boj. Len si predstavte to množstvo bômb, ktoré na nás zhodil nepriateľ,“ povedal Chorunžij, ktorý dodal, že prioritou bude odmínovať infraštruktúru, obytné oblasti a cesty a následne prídu na rad lesy, rieky a pobrežia.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny v Slovenskej republike Jurija Mušku. Dôvody jeho rozhodnutia nie sú známe. Zároveň odvolal aj veľvyslancov v Iráne, Libanone, Gruzínsku a Portugalsku. Zelenskyj však avizoval odvolanie veľvyslancov, ktorí si neefektívne plnia svoje povinnosti. Muška bol vo svojej funkcii od januára 2017. V minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec v Maďarsku a Kórejskej republike.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre