Vojna na Ukrajine: Najnovšie boje prichádzajú deň po treťom výročí začiatku ruskej invázie

EurópaVojna na Ukrajine

Donald Trump tvrdí, že vojna môže skončiť už do niekoľkých týždňov.

Na väčšine ukrajinského územia bol v dnes ráno vyhlásený letecký poplach. Úrady varovali pred prichádzajúcimi ruskými raketami. Údery v Kyjevskej oblasti údajne zničili domy a ďalšie budovy, pričom zranenia utrpela najmenej jedna osoba. Presnejší rozsah škôd bude známy neskôr.

Letecký poplach pokračuje. Zostaňte v krytoch, kým nebezpečenstvo nepominie,“ varuje ukrajinská armáda. 

Poľsko dnes preventívne aktivovalo letectvo na zabezpečenie svojho vzdušného priestoru. Dôvodom boli práve zmienené ruské útoky na západe Ukrajiny. Ďalej spresnilo, že zapojené boli všetky sily – do pohotovosti bol uvedený radarový systém, do vzduchu vzlietli stíhačky a aktivované boli systémy protivzdušnej obrany: 

Prijaté kroky sú zamerané na zaistenie bezpečnosti v regiónoch hraničiacich s ohrozenými oblasťami.“

Ruské ministerstvo obrany medzitým dnes oznámilo, že v noci zachytilo a zničilo 19 ukrajinských dronov. Najnovšie boje prichádzajú deň po treťom výročí začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, pri ktorej na oboch stranách zahynuli desaťtisíce vojakov. Mestá na juhu a východe Ukrajiny boli zrovnané so zemou a milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.

Foto
Najnovšie boje prichádzajú deň po treťom výročí začiatku ruskej invázie / TASR

Slovensko sa dnes pridalo k stanovisku viac než 40 krajín, ktoré vyzývajú Rusko na zastavenie agresie proti Ukrajine a zabezpečenie úplného a okamžitého stiahnutia všetkých svojich síl a vojenského vybavenia z územia Ukrajiny. 

Krajiny sa príležitosti tretieho výročia nezákonnej a nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu zhodli na potrebe skorého ukončenia vojny a nastolenia spravodlivého, trvalého a komplexného mieru na Ukrajine v súlade s Chartou OSN.

„Akýkoľvek mier, ktorý je spojený s rizikom odmeny za agresiu, zvyšuje riziko, že akákoľvek krajina kdekoľvek na svete bude čeliť podobnej agresii,“ píše sa v dokumente.

Krajiny tiež potvrdili svoju neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc siahajúcich až do jej teritoriálnych vôd. Podľa nich je pokračujúca invázia hrubým porušením medzinárodného práva.

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (VZ OSN) taktiež v pondelok (24.2.) prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá tiež vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť. 

Za rezolúciu hlasovalo desať krajín a päť sa ich zdržalo, čím sa dosiahla požadovaná väčšina.

Spojené štáty hlasovali spolu s Ruskom a Čínou za, zatiaľ čo päť európskych krajín v Bezpečnostnej rade (BR) OSN - Veľká Británia, Francúzsko, Slovinsko, Dánsko a Grécko - sa zdržalo hlasovania. Briti a Francúzi mali teoreticky právo vetovať rezolúciu. 

Viacero pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré predložilo Rusko a európske štáty, neprešlo.

Rezolúcie BR OSN sú podľa medzinárodného práva záväzné. Prijatý dokument s názvom Cesta k mieru neuvádza Moskvu ako agresora vo vojne a nevyzýva na stiahnutie Ruska, iba na rýchle ukončenie vojny. Je to prvýkrát, čo najmocnejší orgán OSN dospel k spoločnému rozhodnutiu o vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. 

Foto
Trump uviedol, že by sa budúci týždeň mohol stretnúť so Zelenským / TASR

Americký prezident Donald Trump včera uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Vyhlásil tiež, že Rusko bude akceptovať prítomnosť európskych mierových síl na Ukrajine po uzavretí prímeria, a že vojna môže skončiť už do niekoľkých týždňov. 

Vzťahy medzi Zelenským a Trumpom sa minulý týždeň vyostrili. Ukrajinský prezident v stredu vyhlásil, že Trump žije v ruskej dezinformačnej bubline, čím reagoval na Trumpove vyjadrenia, že za vojnu, ktorú rozpútalo Rusko, môže Ukrajina. Trump následne povedal, že Zelenskyj je diktátor bez volieb a vyzval ho, aby konal rýchlo, inak mu nezostane žiadna krajina.

Americký prezident si zároveň myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin bude akceptovať nasadenie európskych mierových jednotiek na Ukrajine po uzavretí prímeria:

„Áno, prijme to. Položil som mu túto otázku. Nebude túžiť po svetovej vojne.“

 

Zdroj: TASR 

Komentáre