Vojna na Ukrajine: Naši východní susedia čelia raketovým útokom, nášľapným mínam aj výpadkom elektriny

EurópaVojna na Ukrajine

V Chersone boli objavené mučiarne.

Kremeľ pokračuje v útokoch na Ukrajinu. Rakety a drony zasiahli infraštruktúru, bytové domy aj priemyselný areál. O život prišli najmenej 4 osoby, pričom ďalších 11 ľudí sa zranilo. Predstaviteľ prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko spresnil, že obete si vyžiadal útok na obytnú budovu v meste Viľňansk v Záporožskej oblasti. Záchranári tam prehľadávajú trosky. Terčom útokov bola aj Odeská oblasť a Dnipro, pričom v tamojšom priemyselnom areáli vypukol požiar a zranilo sa tam osem ľudí. Úrady v Poltavskej, Charkovskej, Chmeľnyckej a Rivnenskej oblasti vyzvali obyvateľov, aby nevychádzali z krytov, a to z dôvodu pretrvávajúcej hrozbe útokov.

Na celom území sa ozývali sirény, čo vyvolalo obavy, že Moskva spustila ďalší rozsiahly raketový útok podobný utorkovému (15.11.), ktorý bol dosiaľ najväčším proti ukrajinskej energetickej infraštruktúre. Kyjevská vojenská správa oznámila, že protivzdušná obrana zostrelila najmenej dve riadené strely a päť iránskych výbušných dronov. Moskva sa zameriava na vzdušné údery proti energetickej infraštruktúre a civilným objektom. S prichádzajúcou zimou je hlavným cieľom zničiť elektrickú sieť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že viac ako desať miliónov obyvateľov bolo včera (17.11.) bez dodávok elektrickej energie, keďže ruské jednotky zaútočili na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Najhoršia situácia je v Odeskej, Vinnyckej, Sumskej a Kyjevskej oblasti. Tamojšie úrady sa snažia obnoviť dodávky elektrickej energie.

Foto
Ľudia si nabíjajú svoje mobilné telefóny na námestí v centre Chersonu / TASR

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec informoval o rozsiahlom mučení ľudí v Chersone:

„Nikdy predtým som nevidel niečo takéhoto rozsahu. Rozsah toho bol strašný.“

V Chersone boli objavené mučiarne, v ktorých Rusi mučili Ukrajincov elektrickými šokmi, bili ich kovovými rúrami a napokon zabíjali. Jeden zo svedkov tam prežil 45 dní, počas ktorých videl desiatky mučení. Lubinec očakáva, že tam nájdu aj ďalšie mučiarne:

„Pretože boli súčasťou systému. Systému vybudovaného Ruskou federáciou.“

Ďalší obyvateľ Chersonu bol niekoľko týždňov zadržiavaný, bitý a mučený elektrošokmi, ktorým ho mučili Rusi a nimi podporovaní príslušníci separatistických síl.

Foto
Výpadok elektriny v Kyjeve  / TASR

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Kremeľ zatiaľ neuvažuje o tom, že by použil jadrové zbrane. V prípade, ak by jeho krajina bola napadnutá, bude sa však brániť všetkými dostupnými prostriedkami vrátane atómových zbraní.

„Ak ste si všimli, nikto z ruskej strany o tejto téme nediskutuje a ani o nej ešte nediskutoval,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý obvinil európske krajiny, že diskutujú o jadrovej otázke, čím absolútne neakceptovateľným, neprípustným a potenciálne nebezpečným spôsobom zvyšujú napätie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre