Situácia v Čiernom mori je zatiaľ nejasná.
Nemenovaný vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ informoval, že Ukrajina a Rusko si od utorka (25.3.) navzájom neútočili na svoje energetické zariadenia. Ide o termín, keď Biely dom oznámil dohody dosiahnuté na rokovaniach s oboma stranami.
Spojené štáty tiež uviedli, že obe strany sa dohodli na zastavení útokov v oblasti Čierneho mora, aj keď Moskva svoj súhlas podmienila zmiernením západných sankcií, ktoré majú vplyv na vývoz poľnohospodárskych produktov z Ruska.
„V súvislosti s Čiernym morom zatiaľ nie je nič jasné,“ povedal ukrajinský zdroj.
Zdôraznil však, že od utorka nezaznamenali žiadne priame ruské zásahy v energetickom sektore, preto ani Ukrajina na ne neútočila.
Zdroj uviedol, že ruská armáda pri svojich útokoch zasiahla energetické zariadenia na Ukrajine aj po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s americkým lídrom Donaldom Trumpom 19. marca pôvodne súhlasil so zastavením takýchto úderov na 30 dní.
„Od 18. do 25. marca došlo k ôsmim zásahom - dve bomby, šesť dronov, ktoré zasiahli ukrajinské energetické objekty,“ spresnil zdroj.
Rusko tiež predtým obvinilo Ukrajinu, že v pondelok a utorok bezpilotnými lietadlami zasiahla energetické zariadenia v Kurskej a Brianskej oblasti.
Masívne dronové útoky však aktuálne hlásilo ukrajinské mesto Charkov a obec Zoločiv. Vyžiadali si zranenia najmenej 17 ľudí a spôsobili značné škody. V centre mesta vypukli štyri požiare.
Starosta Charkova Ihor Terechov spresnil, že Rusko na mesto podniklo útok s najmenej 12 dronmi. Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov doplnil, že medzi zranenými je aj 12-ročné dievča.
„V tejto súvislosti sú reči o zmiernení tlaku na Rusko, zrušení sankcií a podobne rozhodne nevhodné a neužitočné. Rusko každý deň zabíja a predlžuje túto vojnu. Návrh USA na bezpodmienečné prímerie je na stole už pol mesiaca. Bez tlaku na Rusko nebude žiadny výsledok,“ reagoval na najnovšie útoky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Prezident vycestoval na samit tzv. koalície ochotných v Paríži, ktorý je venovaný finalizácii bezpečnostných záruk. Tie majú byť poskytnuté Ukrajine v prípade prímeria. V Paríži sa stretli lídri 31 spojeneckých krajín Ukrajiny. Prítomný má byť aj generálny tajomník NATO Mark Rutte, ako aj lídri Európskej únie.
Podľa krátkeho vyhlásenia vydaného Elyzejským palácom bude cieľom tohto ďalšieho summitu ochotných dokončiť prácu v troch bodoch: krátkodobá podpora ukrajinskej armády, obrana udržateľného a trvalého modelu ukrajinskej armády s cieľom zabrániť ruskej invázii a bezpečnostné záruky, ktoré môžu poskytnúť európske armády, čo de facto znamená diskusiu o kontingentoch mierových síl.
Zdroj: TASR