Vojna na Ukrajine: Obyvatelia Chersonu a okolitých oblastí môžu opustiť svoje domovy

EurópaVojna na Ukrajine

Kyjev navštívil Sunak.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková oznámila, že pripravujú dobrovoľnú evakuáciu obyvateľov Chersonu a okolia vrátane Mykolajiva. Tamojšia vláda prijala konkrétne opatrenia tak, aby evakuácia mohla začať v najbližších dňoch. Podľa jej slov odísť chcú predovšetkým seniori:

„Ide len o dobrovoľnú evakuáciu. V súčasnosti nehovoríme o nútenej evakuácii. Ale aj v prípade dobrovoľnej evakuácie nesie zodpovednosť za prepravu štát. Ľudí treba odviesť na miesto, kde strávia zimu.“

Vzhľadom na to, že ruské jednotky zničili v Chersone kritickú infraštruktúru, nefunguje tam elektrina, internet či televízia.

Z Kyjeva včera (19.11.) odišiel prvý vlak od prepuknutia vojny, ktorý dorazil do Chersonu. Ide o dôležitý krok k obnoveniu spojenia medzi ukrajinskou metropolou a Chersonom. Vlak prepravil 200 cestujúcich. Predstaviteľ ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko uviedol, že pravidelná linka medzi týmito mestami by mala byť obnovená:

„Toto je náš víťazný vlak! Tak ako tento vlak, vrátime do Chersonu všetko, čo je potrebné pre normálny život!“

Vlak z Kyjeva do Chersonu by mal premávať v párne dni a naspäť v nepárne dni. Železničná doprava sa obnovila aj medzi Kyjevom a Mykolajivom. Obnovenie spojenia s Chersonom bolo však náročné, pretože ruské jednotky zamínovali koľajnice, ktoré spôsobili explózie, pričom sa zranilo minimálne deväť železničiarov.

Foto
Z Kyjeva odišiel do Chersonu prvý vlak od začiatku okupácie / TASR

Ukrajinská generálna prokuratúra informovala, že v dôsledku vojny zomrelo minimálne 437 detí, najviac v Doneckej oblasti a približne 840 ďalších utrpelo zranenia. Tieto štatistiky zatiaľ nie sú konečné, keďže sa overujú informácie zo zón, kde sa aktívne bojuje a tiež z oslobodených oblastí a z územia, ktoré okupuje Kremeľ. Organizácia Spojených národov doplnila, že od začiatku vojny na Ukrajine zomrelo minimálne 16 295 civilistov.

Kyjev včera prvýkrát navštívil nový britský premiér Rishi Sunak, aby potvrdil pokračujúcu podporu Spojeného kráľovstva Ukrajine.

„Ukrajina a Spojené kráľovstvo sú od prvých dní vojny najsilnejšími spojencami. Počas dnešného stretnutia sme diskutovali o najdôležitejších otázkach pre naše krajiny, ako aj pre globálnu bezpečnosť,“ reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Sunak sľúbil, že jeho krajina bude stáť po boku Kyjeva dovtedy, kým Ukrajina nezvíťazí:

„Dnes som tu, aby som povedal, že Spojené kráľovstvo bude aj naďalej stáť pri vás, kým Ukrajina nezíska mier a bezpečnosť, ktoré potrebuje a ktoré si zaslúži. Budeme stáť pri vás aj potom, keď budete obnovovať svoju veľkú krajinu.“

 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre