Vojna na Ukrajine: Od prepuknutia ruskej invázie zomrelo minimálne 10-tisíc civilistov

EurópaVojna na Ukrajine

Domáca armáda zneškodnila 14 dronov.

Ruské jednotky uplynulú noc vypálili na Chmeľnyckú, Vinnyckú, Kirovhradskú, Mykolajivskú, Dnepropetrovskú a Záporožskú oblasť 17 bezpilotných lietadiel, 1 zo vzduchu odpaľovanú riadenú strelu a nešpecifikovaný počet rakiet zo systémov S-300. Domácej armáde sa podarilo zneškodniť 14 dronov a 1 riadenú strelu Ch-59, pričom monitorovala pohyb samovražedných dronov vypustených z Krasnodarského kraja na juhu Ruska. Lietadlo nad okupovanou časťou Záporožskej oblasti odpálilo okrídlenú strelu Ch-59. Rakety z S-300 boli vypálené cez hranicu z Belgorodskej oblasti. Rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

Od prepuknutia vojny zomrelo na území Ukrajiny minimálne 10-tisíc civilistov. Na oboch stranách konfliktu zahynuli desaťtisíce vojakov. Úrad OSN pre ľudské práva konkretizoval, že od februára 2022 prišlo o život 10 382 civilistov a ďalších 19 659 ľudí sa zranilo. Takmer 8000 osôb zomrelo na území pod kontrolou Ukrajiny a vyše 2000 obyvateľov zahynulo v okupovaných oblastiach.

Počet civilných obetí sa od decembra minulého roka do januára výrazne zvýšil v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi, čím sa zvrátil trend znižovania ich počtu. Predstaviteľ štátnej polície povedal, že na území pod kontrolou Kyjeva zaznamenali takmer 10-tisíc civilných obetí, 7000 nezvestných a 11-tisíc zranených. Tamojšie úrady tvrdia, že tisíce ďalších občanov zomreli počas obliehania Mariupola. V masových hroboch je tam pochovaných minimálne 25-tisíc ľudí.

Foto
Škody po útoku na Charkov  / TASR

Americkí predstavitelia odhadujú, že Ukrajina doposiaľ prišla o zhruba 70-tisíc vojakov, ďalších 100-tisíc až 120-tisíc členov armády utrpelo zranenia. Na strane Kremľa zahynulo približne 120-tisíc vojakov a ďalších 170-tisíc až 180-tisíc mužov sa zranilo. Britský minister ozbrojených síl James Heappey skonštatoval, že na ruskej strane je viac ako 350-tisíc obetí a zranených, ukrajinská armáda uviedla, že ich je zhruba 392-tisíc.

Americký Senát schválil balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Izrael za 95 miliárd dolárov. Senátori v procedurálnom hlasovaní podporili návrh v pomere 67:27. Odobrilo ho aj 18 republikánov, a to aj napriek kritike bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý navrhuje, aby pomoc bola poskytnutá vo forme pôžičky.

Ukrajina by mala získať 61 miliárd, Izrael 14 miliárd a Taiwan 5 miliárd dolárov. Ak senátori schvália návrh, výsledok hlasovania v dolnej komore Kongresu, teda Snemovni reprezentantov, v ktorej majú väčšinu republikáni, je otázny. Predseda snemovne Mike Johnson naznačil, že by sa mohol pokúsiť rozdeliť ustanovenia o pomoci do samostatných opatrení. Desiatky republikánov vrátane Johnsona a spojencov Trumpa hlasovali proti poskytnutiu pomoci Ukrajine. Republikánski senátori zablokovali balík, ktorý spájal ich požiadavky na posilnenie ochrany americko-mexickej hranice s poskytnutím pomoci zahraničným partnerom Spojených štátov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre