Vojna na Ukrajine: Odesa bola terčom ruských raketových útokov

EurópaVojna na Ukrajine

Agentúra MAAE vyzýva na zastavenie útokov na mesto pri jadrovej elektrárni ZAES.

Rusko v pondelok (24.6.) zasiahlo civilnú infraštruktúru v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa, útok si vyžiadal najmenej troch zranených. Podľa gubernátora Odeskej oblasti Oleha Kipera má ísť o troch mužov vo veku 19, 50 a 58 rokov.

Na fotografiách, ktoré zverejnilo ukrajinské ministerstvo, je vidieť obrovský oblak dymu stúpajúceho z miesta hasenia požiaru. Obyvatelia Odesy boli pred raketovým útokom vopred varovaní. Mesto je častým cieľom útokov ruských síl a mnohé údery boli zamerané na tamojšie prístavné zariadenia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Jadrový dozorný orgán OSN v nedeľu (23.6.) vyzval na zastavenie útokov na mesto Enerhodar, ktoré sa nachádza neďaleko Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). Dôvodom mali byť minulotýždňové dronové nálety, ktoré zasiahli dve elektrické rozvodne pre túto oblasť.

Moskovu dosadení predstavitelia ZAES obvinili Ukrajinu z dvoch útokov bezpilotných lietadiel, pri ktorých došlo k zničeniu jednej rozvodne a poškodeniu druhej. Na dobu 16 hodín tak bola prerušená dodávka elektriny pre obyvateľov. Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi však uviedol, že incidenty nemajú žiadny vplyv na elektrické vedenie a prevádzku ZAES, útoky však podľa neho musia prestať.

„Ktokoľvek za tým stojí, musí to zastaviť. Používanie dronov proti elektrárni a jej okoliu je čoraz častejšie. Je to úplne neprijateľné a je to v rozpore s bezpečnostnými piliermi a konkrétnymi zásadami, ktoré boli jednomyseľne prijaté,“ vyjadril sa Grossi.

Vedenie ZAES zároveň uviedlo, že niektoré infraštruktúrne zariadenia zaznamenali poruchy, opatrenia jadrovej bezpečnosti ale zostali plne funkčné. Rusko obsadilo ZAES už na začiatku invázie vo februári 2022, elektráreň v súčasnosti nevyrába žiadnu elektrickú energiu a MAAE má v nej svojich inšpektorov.

Rada Európskej únie schválila v pondelok 14. balík sankcií voči Rusku. Ide o opatrenia, ktoré zakážu investície na dokončenie ruských projektov v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG). Balík sankcií sa zameriava na 116 jednotlivcov a spoločností z dôvodu ich konania voči Ukrajine a EÚ bude mať zároveň viac nástrojov, aby predišla obchádzaniu sankcií.

O návrhu sa rokovalo dlhšie, predtým ho blokovalo Nemecko. Z návrhu následne vypadlo opatrenie, podľa ktorého by dcérske spoločnosti firiem z EÚ v tretích krajinách nemohli svoj tovar reexportovať do Ruska.

 

Zdroj: TASR

Komentáre