Vojna na Ukrajine: Okolo Záporožskej elektrárne je potrebné vytvoriť bezpečnostnú zónu

EurópaVojna na Ukrajine

Domáca armáda vedie dve ofenzívy.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) na základe zistení inšpektorov počas ich misie na Ukrajine vypracovala správu o situácii v Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES) na juhovýchode Ukrajiny, ktorú okupuje Rusko. To vyvoláva obavy z jadrovej katastrofy, keďže často čelí ostreľovaniu. MAAE okrem iného vyzvala na vytvorenie bezpečnostnej zóny okolo ZAES:

„Je naliehavo potrebné prijať dočasné opatrenia, aby sa zabránilo jadrovej havárii spôsobenej fyzickým poškodením vyvolaným vojenskými prostriedkami,“ uviedla MAAE s tým, že tento stav sa dá dosiahnuť okamžitým vytvorením ochrannej zóny jadrovej bezpečnosti a ochrany, na to je však potrebný súhlas všetkých zainteresovaných strán.

MAAE zároveň odporúča, aby sa ostreľovanie ZAES a okolia okamžite zastavilo. Takýmto spôsobom by sa malo zabrániť ďalším škodám na elektrárni a súvisiacich zariadeniach. Inšpektori zistili, že poškodený je aj sklad vyhoreného a nového jadrového paliva či budovy, kde sa nachádzajú reaktory.

Najmenej dvaja členovia tímu MAAE by mali v ZAES zostať natrvalo, aby zaistili bezpečnosť najväčšej jadrovej elektrárne v Európe, čo by malo prispieť k stabilizácii situácie a dostatku priamych, rýchlych a spoľahlivých informácií. Špecialisti MAAE budú na ZAES realizovať ochranné opatrenia, monitoring, vyhodnocovať fyzické poškodenie jednotlivých zariadení, určovať funkčnosť hlavného a záložného bezpečnostného systému či posudzovať pracovné podmienky personálu.

Foto
Domáca armáda spustila dve protiofenzívy (Ilustračná fotografia) / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal správu MAAE o prítomnosti ruského vojenského vybavenia v ZAES:

„Správa zaznamenáva prítomnosť ruskej vojenského vybavenia na území tejto jadrovej elektrárne a jasne sa odvoláva na ruskú vojenskú okupáciu. To je dobré.“

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku zdôraznil, že správa MAAE neobvinila Kyjev z ostreľovania elektrárne:

„Mrzí nás, že vo vašej správe nie je priamo pomenovaný zdroj ostreľovania. Ak budú provokácie zo strany režimu v Kyjeve pokračovať, nie sú nijaké záruky, že nebudú závažné dôsledky a zodpovednosť za to plne nesie Kyjev a jeho západní podporovatelia i všetci ostatní členovia bezpečnostnej rady.“

Vysokopostavený americký diplomat Jeffrey DeLaurentis skonštatoval, že základnou otázkou je ruská invázia a okupácia elektrárne:

„Napriek tomu, že tu dnes Rusko spieva a tancuje, aby sa vyhlo uznaniu zodpovednosti za svoje činy, Rusko nemá právo vystavovať svet zbytočnému riziku a možnosti jadrovej katastrofy.“

Poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč vyhlásil, že domáca armáda spustila dve protiofenzívy proti pozíciám ruských jednotiek, čím dochádza k značnému nátlaku na okupantov. Jedným z terčov útokov bolo aj mesto Balaklija v Charkovskej oblasti.

Ukrajinská protiofenzíva v Chersonskej oblasti začala minulý týždeň a podľa amerických a britských tajných služieb sa domácej armáde darí postupovať. Zelenskyj sa včera (6.9.) stretol s vysokopostavenými veliteľmi a poďakoval sa všetkým ukrajinským vojakom i vojačkám za ich službu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre