Vojna na Ukrajine: Okupačné jednotky opustili dôležitý bod v Chersonskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Ustúpili späť k rieke Dnipro.

Ukrajinská protiofenzíva na juhu krajiny pokračuje. Satelitné snímky ukázali, že všetky ruské vozidlá okrem štyroch sa vzdialili zo svojich pozícií v Kyselivke severozápadne od Chersonu. Potvrdzujú sa tak fámy, že jednotky samozvanej Doneckej ľudovej republiky opustili Kyselivku a ustúpili späť k rieke Dnipro.

Mesto Kyselivka je operačne dôležitých miestom pre ruské sily, keďže je to posledné veľké osídlenie pozdĺž diaľnice a železničnej trate medzi súčasnými ukrajinskými pozíciami a Čornobajivkou, najvzdialenejšou časťou Chersonskej oblasti.

Aj ruská elitná tanková brigáda utrpela na Ukrajine ťažké straty. Pravdepodobne potrvá roky, kým ju bude Rusko schopné obnoviť. Táto tanková brigáda je jednou z najprestížnejších armád, vyčlenená na obranu Moskvy a určená na vedenie protiútokov v prípade vojny s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Foto
Ukrajinské sily pokračujú v útokoch v Chersonskej oblasti / TASR

V rámci septembrovej protiofenzívy sa ukrajinským silám podarilo opätovne získať 6000 kilometrov štvorcových územia, ktoré predtým obsadili ruské jednotky. Ukrajina hlási výrazné úspechy na bojisku v Charkovskej oblasti, kde sa jej silám podarilo oslobodiť desiatky miest a obcí vrátane miest Izium, Kupjansk a Balaklija. Ruské jednotky však v oblasti naďalej podnikajú útoky. Gubernátor Oleh Synehubov vyzval civilné obyvateľstvo, aby sa uchýlilo do krytov.

Ukrajina sa v čase vojny stala efektívnym testovacím miestom pre celý rad moderných technológií, od mobilných aplikácií až po satelitné komunikačné systémy. Uviedol to bývalý riaditeľ Google Eric Schmidt, ktorý je aktuálne poradcom americkej vlády pre umelú inteligenciu. Zároveň dodal, že civilný technologický sektor zohral na začiatku vojny rozhodujúcu úlohu pri obrane Kyjeva.

Kremeľ oznámil, že tzv. špeciálna operácia na Ukrajine bude pokračovať, kým nebudú dosiahnuté všetky pôvodne deklarované ciele.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre