Vojna na Ukrajine: Ostreľovanie mesta Mykolajiv poškodilo zdravotnícke zariadenie

EurópaVojna na Ukrajine

K bojom došlo aj v Chersonskej oblasti.

Centrom ruského bombardovania bolo v noci mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny, pričom útok poškodil zdravotnícke zariadenie aj niekoľko domov. Obete ani zranenia zatiaľ neboli hlásené. Prístavné mesto je terčom ostreľovania každý deň už niekoľko týždňov.

Bojovalo sa aj v Chersonskej oblasti, kde ukrajinská armáda oslobodila mesto Vysokopilja. Domáce sily podnikajú protiofenzívu v oblasti už od minulého týždňa. Obsadenie mesta by bolo hmatateľným územný ziskom v rámci tejto protiofenzívy. Armáda sa zameriava na opätovné ovládnutie juhu krajiny a hlavných cieľom vojenského ťaženie je práve Chersonská oblasť.

Foto
Mykolajiv je terčom ruského bombardovania už niekoľko týždňov / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil cieľ opätovného ovládnutia čiernomorského polostrova Krym, ktorý ešte v roku 2014 anektovalo Rusko:

„Verím, že sa na Krym vráti ukrajinská vlajka a slobodný život. Oslobodzujeme celú našu pôdu, všetkých našich ľudí.“

Starosta mesta Enerhodar Dymtro Orlov uviedol, že Rusi už druhý deň blokujú dodávku humanitárnej pomoci. Kamióny, ktoré nemôžu vstúpiť do mesta, vezú zásielky plienok, hygienických potrieb a potravín pre rodiny, ktoré patria k zraniteľným skupinám obyvateľstva. Podľa Orlova ruskí vojaci nepovolili kamiónom prechod cez kontrolné stanovište s argumentom, že „Enerhodar nič nepotrebuje, tamojší obyvatelia majú všetko, ba dokonca viac, ako potrebujú.“

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre