Vojna na Ukrajine: Ostreľovanie v Donecku si vyžiadalo 13 obetí

EurópaVojna na Ukrajine

Mesto ovládajú ruské sily.

Delostrelecká paľba v meste Doneck na východe Ukrajiny si vyžiadala 13 životov. Dve strely zasiahli autobusovú zastávku a obchod, ktorý sa nachádzal v jej blízkosti. Mesto v súčasnosti ovládajú ruské sily. Moskvou dosadené miestne úrady z ostreľovania obvinili ukrajinskú armádu, Kyjev však tieto tvrdenia odmieta a naopak obviňuje Rusko, že ostreľuje dobyté územia s cieľom vytvárať protiukrajinskú propagandu pre svoje vlastné médiá.

Z masového hrobu, ktorý bol minulý týždeň objavený pri meste Izium v Charkovskej oblasti, exhumovali forenzní experti už 146 tiel. Odhaduje sa, že v lesoch za mestom, ktoré nedávno opätovne získali ukrajinské sily, je pochovaných približne 450 tiel.

„Sú tam telá so zviazanými rukami či stopami po mučení. Na telách zosnulých sa tiež našli bodné rany či rany spôsobené výbušninami alebo šrapnelami,“ uviedol gubernátor oblasti Oleh Synehubov.

Dodal, že medzi telami objavili aj dve deti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že príslušníci ruskej armády v oblasti páchali vojnové zločiny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tieto tvrdenia poprel a označil ich za klamstvo.

Foto
Kyjev a Moskva sa obviňujú z ostreľovania Donecka (Ilustračná fotografia) / TASR

Ukrajinskí vyšetrovatelia identifikovali päť detských obetí sexuálneho násilia zo strany vojakov ruskej armády.

„Sú prípady zistené v trestnom konaní, ktoré sa týkajú sexuálneho násilia na deťoch. Ako obete tejto kategórie vojnových zločinov bolo identifikovaných päť detí vo veku od 4 do 16 rokov. Všetci si však uvedomujeme, že takýchto zločinov je oveľa viac,uviedol generálny prokurátor Andrij Kostin.

Zároveň dodal, že v niektorých prípadoch existujú svedectvá, ktoré môžu byť použité ako dôkaz v trestnom konaní. Potvrdil tiež, že z území, ktoré Ukrajina nekontroluje, bolo na územie Ruska a Bieloruska deportovaných viac ako 7000 detí.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre