Vojna na Ukrajine: Policajti pochovávajú telá civilistov do masových hrobov

SvetVojna na Ukrajine

V Donbase je až 8000 ukrajinských zajatcov. Azovské more je pre Ukrajinu navždy stratené, tvrdí krymský predstaviteľ.

Foto
ruský vojak (vľavo) prehľadáva ukrajinského bojovníka z obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupole na juhovýchode Ukrajiny  / TASR

Masové hroby v Lysyčansku

V meste Lysyčansk na východnej Ukrajine, kde sa v súčasnosti sústreďujú boje, musí polícia pochovávať telá civilistov do masových hrobov.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že v jednej časti mesta museli do hrobu dať zhruba 150 tiel. Rodiny zosnulých, ktorí sú tam pochovaní, ich budú podľa jeho slov po vojne môcť znova pochovať.

Polícia vydáva dokumenty, ktoré Ukrajincom umožňujú zabezpečiť úmrtné listy pre svojich blízkych, dodal. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Foto
Na leteckej snímke zničená obytná oblasť po ruskom ostreľovaní v meste Irpiň na predmestí Kyjeva / TASR

Vývoj bojov na východe

Ruskí agresori pravdepodobne opustili cieľ o dokončenie jediného veľkého obkľúčenia ukrajinských síl na východnej Ukrajine a namiesto toho sa pokúšajú zabezpečiť menšie obkľúčenie, čo im umožňuje dosahovať postupné merateľné zisky. Ruská okupačná armáda sa pokúša dosiahnuť niekoľko simultánnych obkľúčení malých častí ukrajinských síl v Doneckej a Luhanskej oblasti. 

Podľa ukrajinských zdrojov, ruská armáda kontroluje k 15. máju iba 10 percent Luhanskej oblasti, v porovnaní s 30 percentami pred totálnou ruskou inváziou 24. februára 2022. Ruské sily si však za posledný týždeň získali územia, ako v predchádzajúcom období. Urobili to však znížením rozsahu svojich cieľov  a vo veľkej miere sa vzdali operácií v okolí Izjumu a sústredili sa na kľúčové mestá v prvej línii. Ruská operačná výkonnosť je ale stále slabá.

Vysokí predstavitelia Kremľa čoraz otvorenejšie priznávajú, že ruská ofenzíva na Ukrajine postupuje pomalšie, než sa očakávalo, a hľadajú vysvetlenie, ktoré by ospravedlnilo pomalé tempo. Ruský minister obrany Sergej Šojgu tvrdil, že ruské operácie na Ukrajine postupujú pomaly, pretože ruské sily chcú poskytnúť civilistom príležitosť na evakuáciu, hoci ruské sily sa počas vojny zameriavali na ukrajinských civilistov a opakovane popierali ukrajinské pokusy o vyjednanie humanitárnych evakuačných koridorov.

Podľa dostupných informácií viac ako 20 000 ruských príslušníkov z 25 taktických skupín práporu (BTG) sa pripravuje na obnovenie rozsiahleho obkľúčenia ukrajinských jednotiek zo severu. Mnoho ruského personálu na tejto osi je pravdepodobne v tylových oblastiach, alebo nie je bojovo efektívnych.

 

Foto
Ruský vojak (vpravo) prehľadáva ukrajinských bojovníkov z obliehanej oceliarne Azovstaľ v Mariupole / TASR

Stratené Azovské more

Podpredseda vlády Ruskom anektovaného Krymského polostrova Georgij Muradov sa domnieva, že Azovské more je pre Ukrajinu navždy stratené. TASR správu prevzala z denníka The Guardian. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak sľubuje, že Ukrajinci opäť získajú späť všetky ukrajinské územia a mestá okupované Ruskom.

„Prístavy v Záporožskej a Chersonskej oblasti už nikdy nebudú ukrajinské. Som presvedčený, že po zjednotení našich regiónov s Ruskom bude Azovské more opäť výlučne vnútrozemským morom Ruskej federácie," myslí si Muradov, ktorého vyjadrenie zverejnila ruská štátna agentúra RIA Novosti.

Rovnaký názor má aj šéf Vladimir Rogov, šéf kolaborantskej správy dobytých území v Záporožskej oblasti, ktorého do funkcie dosadila ruská armáda. „Všetko, kam Rusi postúpia, si vezmeme späť, všetko," povedal v apríli ukrajinský prezident. „Toto nie je otázka 20 či 30 rokov - to je otázka toho, či máme zbrane. Vezmeme si naspäť všetko na jeden záťah, všetky tie okupované územia," vyhlásil.

Rusko anektovalo Krymský polostrov v roku 2014. Ukrajina opakovane uvádza, že nepristúpi na žiadnu mierovú dohodu, ktorá nebude garantovať obnovenie hraníc Ukrajiny v ich pôvodnom rozsahu. Blízky spolupracovník šéfa Kremľa Putina Dmitrij Medvedev zase vyhlasuje, že Krym navždy zostane súčasťou Ruska.

Podľa ukrajinských predstaviteľov ruské jednotky pokračujú v útočných operáciách na východe Ukrajiny s cieľom získať úplnú kontrolu nad územím Doneckej, Luhanskej a Chersonskej oblasti a udržať pozemný koridor s dočasne okupovaným Krymom.

Foto
Zničené električky stoja v depe v Mariupole / TASR

Tisíce zajatcov v Donbase

Približne 8000 ukrajinských vojnových zajatcov je údajne zadržiavaných v dvoch separatistických republikách na východe Ukrajiny – v Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR). Povedal to vo štvrtok predstaviteľ LĽR Rodion Mirošnik. TASR správu prevzala zo stanice Sky News, ktorá sa odvolala na správy ruských štátnych médií.

„Zajatcov je veľa. Samozrejme, na území Doneckej ľudovej republiky je ich viac, ale aj my ich máme dosť, momentálne je ich celkovo v regióne okolo 8000. To je veľa, pričom denne pribúdajú doslova stovky ďalších," povedal Mirošnik. Stanica Sky News upozornila, že tieto informácie nie je schopná nezávisle overiť.

Proruskí separatisti tvrdia, že v Donecku sa okrem iných nachádzajú aj ukrajinskí bojovníci, ktorí sa vzdali ruskej armáde v oceliarniach Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Kyjev očakáva ich skorú výmenu za zajatých Rusov, no Rusko naopak týchto vojakov považuje za svojich zajatcov a podľa vyhlásení viacerých ruských politikov aj tamojších sepratistických lídrov ich dokonca plánuje súdiť.

Experti aj západní politici v tejto súvislosti upozorňujú, že by to bolo v rozpore so Ženevskými konvenciami, ktoré upravujú aj zaobchádzanie s vojnovými zajatcami. Tí podľa týchto medzinárodných dohovorov nesmú byť trestaní za účasť v bojoch, ale len za prípadné vojnové zločiny.

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre