Vojna na Ukrajine: Pri ostreľovaní okolia Charkova zomrelo najmenej 15 ľudí

EurópaVojna na Ukrajine

Heger opäť hovoril so Zelenským.

Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov oznámil, že včerajšie (21.6.) ostreľovanie si vyžiadalo viacero obetí vrátane osemročného dieťaťa:

„15 ľudí zahynulo a 16 utrpelo zranenia. Toto sú strašné dôsledky denného ostreľovania v Charkovskej oblasti.“

Ruské jednotky sa tam dopustili štyroch separátnych útokov. Okrem iného ostreľovali Čuhujiv, 30 kilometrov juhovýchodne od Charkova, pričom zahynulo šesť ľudí a ďalšie štyri osoby sa zranili. Pri útoku v Charkove zomrelo päť ľudí a 11 civilistov sa zranilo. Osemročné dieťa zahynulo počas útoku na predmestí Charkova a jeho matka utrpela zranenia.

Synjehubov doplnil, že tri ďalšie osoby zomreli pri útoku na mesto Zoločiv, ktoré sa nachádza 40 kilometrov severne od Charkova:

„Toto je terorizmus. Toto sú zločiny proti ľudskosti, ktoré musia byť potrestané!“

Charkovská oblasť hraničí s Ruskom. Jej obyvatelia sa však postupne začali vracať domov. Po tom, čo sa ruským silám aj napriek intenzívnemu ostreľovaniu nepodarilo dobyť Charkov, stiahli sa z tohto druhého najväčšieho mesta Ukrajiny. Domáca armáda ho získala späť, aj keď tam ťažké boje spôsobili rozsiahle škody.

Ruské jednotky dobyli obec Toškivka v Luhanskej oblasti v blízkosti kľúčových miest Severodoneck a Lysyčansk, ktoré sú centrom intenzívnych bojov.

„Podľa našich informácií Toškivku úplne ovládajú Rusi,“ vyhlásil šéf severodoneckého okresu Roman Vlasenko s tým, že na Donbase pokračujú boje:

„Celá Luhanská oblasť je teraz epicentrom bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou.“

Foto
Heger telefonoval so Zelenským (Ilustračná fotografia) / TASR

Premiér Eduard Heger včera hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Témou ich telefonátu boli príležitosti, ktoré sa pri plánovanej obnove Ukrajiny vytvárajú aj pre slovenské firmy, podnikateľov a zamestnancov. Heger verí vo víťazstvo Ukrajiny aj v pokračovanie pomoci zo strany Slovenska:

„Keď spojíme ukrajinskú húževnatosť, pracovitosť a ukrajinské prírodné zdroje so západným kapitálom, s podnikavosťou a so západnými technológiami, povojnová obnova Ukrajiny bude znamenať významný príspevok k celosvetovému hospodárskemu rastu.“

Ukrajina v spolupráci s Európskou úniou pripravuje plán povojnovej obnovy, ktorý bude podobný plánu obnovy a odolnosti, akurát prispôsobený ukrajinským ekonomicko-politickým reáliám.

„Ak k týmto plánovaným európskym fondom prirátame príspevky zo Spojených štátov, ale aj z medzinárodných finančných inštitúcií, máme pred sebou bezprecedentný investičný stimul pre 40-miliónový národ, ktorý si svoju slobodu a zvrchovanosť hrdinsky vybojoval v zápase s ruským agresorom,“ vysvetlil Heger.

Predseda vlády skonštatoval, že na Slovensku nie je odvetvie, ktoré by nemohlo prispieť k obnove Ukrajiny. Podnikatelia aj mimovládne organizácie by mali podľa neho premýšľať nad tým, čím môžu prispieť k povojnovej Ukrajine. Slovenská diplomacia im bude v tomto nápomocná. Heger uistil Zelenského, že všestranná pomoc jeho krajine bude pokračovať a Slovensko bude aj naďalej súčasťou koalície krajín, o ktorú sa Ukrajinci na ceste k svojmu víťazstvu môžu oprieť. Zároveň očakáva, že Ukrajina sa stane oficiálnym kandidátom na vstup do Európskej únie:

„Teším sa na tú chvíľu, lebo od samého začiatku aktívne podporujeme európsku perspektívu Ukrajiny. Osobne som v tejto veci intervenoval na mnohých stretnutiach s európskymi lídrami.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre