Vojna na Ukrajine: Pri útoku na Sevastopol boli poškodené dve lode Čiernomorskej flotily

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom ruského útoku bol zas ukrajinský prístav Izmajil.

Ukrajinská armáda v noci zaútočila na Sevastopolskú lodenicu na Krymskom polostrove, ktorý je anektovaný Ruskom. Tá začala po útoku horieť, pričom sa zranilo 24 ľudí. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že útok spôsobili rakety s plochou dráhou letu, ako aj námorné drony. Poškodené boli dve lode. Sevastopolská lodenica je pre Rusko strategicky dôležitá, pretože sú v nej opravované plavidlá jeho čiernomorskej flotily.

Terčom ruského útoku bol zas ukrajinský prístav Izmajil na rieke Dunaj, kde drony spôsobili požiar aj zranenia civilistov. Rusko po odstúpení od obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov do ďalších častí sveta, vystupňovalo útoky na južné oblasti Ukrajiny - Odeskú a Mykolajivskú.

Foto
Útok poškodil dve lode / TASR

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že podpora Európskej únie pre Ukrajinu bude pokračovať tak, ako to bude potrebné. Pripomenula, že od začiatku ruskej agresie našli v našej Únii útočisko štyri milióny Ukrajincov.

Ruský prezident Vladimir Putin poprel, že Ukrajina dosiahla nejaký úspech vo svojej trojmesačnej protiofenzíve. Kyjev pritom hlásil menšie územné zisky v bojoch zameraných na opätovné dobytie svojho územia na juhovýchode, okupovaného Ruskom. Jeho hodnotenie ide proti vyhláseniam Kyjeva a ďalších vojenských analytikov, ktorí informujú, že ukrajinské sily dosiahli úspechy v Záporožskej oblasti, napríklad dobyli dedinu Robotyne a prerazili prvú obrannú líniu Ruska.

Putin dnes pricestoval na Kozmodróm Vostočnyj, kde sa stretol s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom. Stretnutie potvrdzuje, že obaja lídri majú záujem o spojenectvo, pretože každý z nich stojí proti Spojeným štátom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre