Vojna na Ukrajine: Protivzdušná obrana zostrelila 11 dronov

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom boli štyri ukrajinské regióny.

Ukrajinská protivzdušná obrana a mobilné skupiny takzvaných lovcov dronov zostrelili 11 zo 17 útočných dronov vypálených Ruskom na štyri oblasti Ukrajiny. Terčom boli Odeská, Mykolajivská, Dnepropetrovská a Vinnycká oblasť.

Útok poškodil vyše 20 bytových domov a komerčných budov v meste Mykolajiv a zasiahol zariadenia civilnej infraštruktúry v Odese na pobreží Čierneho mora. Obete tohto útoku neboli hlásené, stúpol však počet mŕtvych po včerajšom (7.2.) ostreľovaní, a to na päť. Zranenia utrpelo spolu viac ako 30 ľudí.

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi navštívil Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá leží na Ruskom kontrolovanom území. Návšteva podľa neho pomohla agentúre dotvoriť si mienku o stave elektrárne:

„Fyzická integrita elektrárne je relatívne stabilná. Menej často prichádza k priamym útokom alebo ostreľovaniu v jej okolí, čo je pozitívny vývoj, ale vnímame to s mimoriadnou opatrnosťou.

Grossi uviedol, že počas návštevy sa sústredil na ochranu elektrárne, jadrovú bezpečnosť, stav reaktorov a chladiaceho systému, kvalifikáciu tímu prevádzkujúceho závod a podobné aspekty.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Republikáni v americkom Senáte odmietli balík v hodnote 118 miliárd dolárov, ktorý spájal pomoc pre Ukrajinu a Izrael so zavedením prísnejších opatrení na hraniciach s Mexikom. Dohoda podľa nich nezahŕňala dostatočne prísne opatrenia na boj s nelegálnou imigráciou na hranici.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer medzičasom avizoval, že ešte v stredu chce iniciovať ďalšie hlasovanie o schválení zahraničnej pomoci za približne 96 miliárd dolárov. Toto hlasovanie by sa už podľa neho nevzťahovalo na návrh zákona o ochrane hraníc.

Otázne je, či po prípadnom schválení v Senáte balík prejde aj v Snemovni reprezentantov, v ktorej má väčšinu Republikánska strana. Hlavný republikánsky vyjednávač dohody senátor James Lankford uviedol, že podľa viacerých jeho kolegov by túto záležitosť mali vyriešiť prezidentské voľby.

 

Zdroj: TASR

Komentáre