Vojna na Ukrajine: Protivzdušná obrana zostrelila všetky balistické rakety, ktorými útočili ruské sily

EurópaVojna na Ukrajine

Padlé úlomky zostrelených dronov zranili dvoch ľudí a poškodili dva domy.

Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila všetky balistické rakety Iskander-M a sedem dronov iránskej výroby, ktorými ruské sily zaútočili v noci na Ukrajinu. Drony boli zostrelené nad Kyjevskou, Poltavskou, Chersonskou a Dnepropetrovskou oblasťou. Padlé úlomky zostrelených dronov v Kyjevskej oblasti zranili dvoch ľudí a poškodili dva súkromné domy.

Ruská armáda v noci ostreľovala obec Novoosynove v Charkovskej oblasti a mesto Izium. V dôsledku útokov zahynul muž a 58-ročná žena utrpela zranenia.

Ruské sily v noci raketami zaútočili aj na železničnú stanicu v Charkovskej oblasti. Zranenia utrpel jeden rušňovodič, poškodené boli aj dve lokomotívy a nákladné a osobné vozne.

Na Ukrajinu dorazila od spojencov v Severoatlantickej aliancii (NATO) prvá dávka stíhačiek F-16. Ide o dlho očakávaný krok, ktorý môže zvýšiť schopnosť Kyjeva odraziť ruské útoky. Termín na presun bojových stíhačiek bol stanovený na koniec tohto mesiaca a podľa ľudí oboznámených so záležitosťou, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, bol dodržaný. Počet lietadiel nie je známy a ani Ukrajina sa k dodávke lietadiel bezprostredne nevyjadrila.

Kyjevu prisľúbili dodávku stíhačiek napríklad Belgicko, Holandsko, Nórsko či USA. F-16 Fighting Falcon je jednomotorové nadzvukové viacúčelové bojové lietadlo, ktoré vyvinuli v Spojených štátoch. Kyjev si od nich sľubuje posilnenie svojho potenciálu pri ochrane vzdušného priestoru a odrážaní vzdušných útokov Ruska.

Americkí úradníci sa nedávno neoficiálne vyjadrili, že stíhačky ani s vyškoleným personálom veľa nezmenia, keďže ruské vzdušné sily a obranný systém sú na veľmi dobrej úrovni.

Foto
Na Ukrajinu dorazila od spojencov NATO prvá dávka stíhačiek F-16 / TASR

Každá vojenská továreň na Ukrajine bez ohľadu na to, komu patrí, bude legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl. Na stredajšom (31.7.) brífingu v Moskve to uviedol zástupca hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Andrej Nastasin.

Týka sa to aj prevádzky na výrobu munície, ktorú na Ukrajine vybuduje nemecká zbrojárska spoločnosť Rheinmetall. Tá v júli oznámila, že od ukrajinskej vlády dostala oficiálnu objednávku na výstavbu továrne na muníciu. Jej výroba sa má začať do 24 mesiacov.

„V tejto súvislosti opakujeme, že akékoľvek továrne na Ukrajine sú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl. Akékoľvek vojenské továrne,“ zdôraznil Nastasin.

Spoločnosť Rheinmetall 24. júla potvrdila, že začala s realizáciou projektu muničnej továrne na Ukrajine. Očakáva sa, že každý rok vyprodukuje viac než milión kusov delostreleckej munície. Výroba bude zameraná na najviac žiadanú muníciu, ktorá je štandardom v západných krajinách. Vyrábať však plánujú aj iné druhy munície.

Najväčšia nemecká zbrojovka patrí k najdôležitejším dodávateľom zbraní pre Ukrajinu. Spoločnosť už Kyjevu v minulosti dodala tanky, systémy protivzdušnej obrany a na západe Ukrajiny prevádzkuje továreň na výrobu obrnených bojových vozidiel.

Rumunské ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že po minulotýždňových útokoch na ukrajinské prístavy na Dunaji našlo úlomky ruského dronu na ďalšom mieste.

Časti dronu našli v Ceatalchioi na juhovýchode krajiny. Predošlý štvrtok potvrdilo rumunské ministerstvo obrany nájdenie úlomkov pri obci Plauru, ktoré leží na brehu Dunaja v riedko osídlenej oblasti priamo oproti ukrajinskému prístavnému mestu Izmajil. Trosky podľa rumunského ministerstva pochádzali z iránskeho dronu typu Šáhid, ktorými Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Neskôr oznámilo aj nájdene úlomkov pri obci Periprava.

 

Zdroj: TASR

Komentáre