Vojna na Ukrajine: Putin navštívil Krym aj Mariupol

EurópaVojna na Ukrajine

Ide o jeho prvú cestu ruského lídra do oblasti Donbasu od začiatku invázie.

Šéf Kremľa Vladimir Putin navštívil okupovaný Mariupol. Stalo sa tak skoro rok po tom, čo Moskva deklarovala dobytie tohto strategicky významného prístavného mesta na juhu krajiny.

Ide o prvú cestu ruského lídra do oblasti Donbasu od začiatku invázie. Putin priletel do Mariupola vrtuľníkom a následne sa previezol autom po meste. Navštívil rôzne miesta a hovoril s miestnymi obyvateľmi. Ešte predtým navštívil Krymský polostrov pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie od Ukrajiny. Počas prekvapivej návštevy v čiernomorskom prístavnom meste Sevastopol na Kryme Putin v spoločnosti tamojšieho gubernátora Michaila Razvožajeva navštívil umeleckú školu.

 

Foto
Putin navštívil Krym aj Mariupol / TASR

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil predĺženie dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinských obilnín cez Čierne more:

„Pri našich rozhovoroch s oboma stranami sme zaistili predĺženie dohody, ktorá mala vypršať 19. marca.“

Zároveň sa poďakoval Ukrajine, Rusku aj OSN za ich snahu dosiahnuť dohodu, ktorú označil za životne dôležitú pre stabilitu zásobovania sveta potravinami. V rámci dohody dosiaľ vyše 800 lodí dopravilo na svetové trhy 25 miliónov ton obilnín.

Boje na Ukrajine však pokračovali. Dvaja ľudia zahynuli a desať sa zranilo počas ruského ostreľovania mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti na východe. Terčom sa podľa gubernátora Pavla Kyrylenka stal mestský park a desiatky obytných domov bolo poškodených.

 

Zdroj: TASR

Komentáre