Vojna na Ukrajine: Putin vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu

EurópaVojna na Ukrajine

Štyri oblasti sa pripravujú na referendum.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v štyroch ukrajinských regiónoch o pripojení k Rusku.

„Hovoríme o čiastočnej mobilizácii, čo znamená, že brannej povinnosti budú podliehať len občania, ktorí sú momentálne v zálohe, a predovšetkým tí, ktorí slúžili v ozbrojených silách a majú určitú vojenskú špecializáciu a relevantné skúsenosti,“ vysvetlil Putin.

Dodal, že Moskva odpovie všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii, ak bude územná celistvosť Ruska ohrozená. Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že v Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov ruských ozbrojených síl. Dodal, že ide len o zlomok vojakov, ktorých je možné povolať. Šojgu zároveň priznal, že v bojoch na Ukrajine už zahynulo takmer 6000 ruských vojakov.

Foto
Putin vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu / TASR

Referendá o pričlenení sa k Rusku, v termíne od 23. do 27. septembra, boli ohlásené v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Severoatlantická aliancia a Spojené štáty tieto referendá odsúdili, označili za fiktívne a vyhlásili, že ich výsledky neuznajú.

Medzitým boje na Ukrajine naďalej pokračovali. Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom obvinila Rusko z opätovných útokov v oblasti Záporožskej jadrovej elektrárne. Dodala, že ostreľovanie opäť poškodilo infraštruktúru a nakrátko prinútilo pracovníkov spustiť dva generátory núdzového napájania chladiacich čerpadiel pre jeden z reaktorov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre