Vojna na Ukrajine: Raketový útok na Odesu a boj o Hadí ostrov

SvetVojna na Ukrajine

Hypersonické rakety Kinžal zasiahli dva hotely v oblasti Odesy. Ruskí vojaci odrazili niekoľko pokusov Ukrajiny opäť získať Hadí ostrov. V Azovstali ostalo najmenej 100 civilistov.

Foto
Ľudia upratujú po ruských leteckých útokoch počas 72. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v dedine Konstantinivka pri meste Kramatorsk, v Doneckom regióne v sobotu 7. mája 2022 / TASR

Rusi útočia na Odesu

Tri ruské hypersonické rakety Kinžal odpálené z lietadla zasiahli v pondelok dva hotely v oblasti juhoukrajinského prístavného mesta Odesa. Sedem rakiet, avšak nie typu Kinžal, odpálila ruská armáda na nákupné centrum v Odese, pričom usmrtila jednu osobu a zranila päť ďalších. 

Pri útoku na hotely údajne utrpeli zranenia dve osoby, avšak CNN poznamenala, že túto informáciu nedokázala nezávisle potvrdiť. Americká televízia preverila autenticitu dvoch videí kolujúcich na sociálnych sieťach, podľa ktorých útok značne poškodil hotel v prímorskom letovisku Zatoka, nachádzajúcom sa blízko Odesy. Jedno z týchto videí zverejnila aj mestská samospráva v Odese.

Ako poznamenáva CNN, nie je jasné, prečo ruská armáda útočila práve na hotely a kto sa v nich nachádzal. Podľa agentúry AP sa medzičasom ruská armáda priblížila k víťazstvu v prístavnom meste Mariupol. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Pentagónu agentúra napísala, že v oblasti sa nachádza približne 2000 ruských vojakov oproti 2000 ukrajinským obrancom ukrytým v podzemí metalurgického kombinátu Azovstaľ, ktorý je terčom pokračujúcich ruských útokov. Pádom Mariupola by Ukrajina prišla o dôležitý prístav a ruská armáda by mohla svoje zdroje presunúť do iných oblastí Donbasu, poznamenáva AP.

Vojna na Ukrajine, ktorá je známa ako obilnica Európy, výrazne narušila dodávateľské reťazce. „Videl som plné sýpky obilia, pšenice a kukurice pripravenej na vývoz," vyhlásil po pondelkovej návšteve Odesy predseda Európskej rady Charles Michel. V súvislosti s blokádou čiernomorských prístavov vyjadril obavy z dramatických následkov nemožnosti vývozu obilia do chudobnejších krajín.

Foto
Dym stúpa z oceliarní Azovstaľ počas ostreľovania v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol počas 73. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 7. mája 2022 / TASR

Boj o Hadí ostrov

Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že ruské sily zostrelili štyri ukrajinské vojenské lietadlá a štyri vrtuľníky. Ruské sily podľa ministerstva obrany krajiny v uplynulých dvoch dňoch odrazili niekoľko pokusov ukrajinskej armády opätovne získať Hadí ostrov v Čiernom mori.

Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že Ukrajina podnikla niekoľko zúfalých pokusov o vzdušné a námorné útoky na Hadí ostrov. Podľa jeho vyjadrenia bolo počas týchto pokusov zabitých viac ako 50 ukrajinských vojakov.

Konašenkov vyhlásil, že ruské sily zostrelili štyri ukrajinské vojenské lietadlá, vrátane troch strojov Su-24 a jedného lietadla Su-27, tri vrtuľníky Mi-8 s výsadkármi na palube a jeden vrtuľník Mi-24. „Mŕtve telá 24 ukrajinských vojakov zostali na pobreží Hadieho ostrova,“ napísal Konašenkov na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že tieto informácie nedokáže nezávisle overiť.

Foto
Na satelitnej snímke hustý čierny dym stúpa k oblohe po podozrivom útoku ukrajinského dronu na ruské pozície na Haďom ostrove v Čiernom mori počas 72. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 6. mája 2022 / TASR

Civilisti pod paľbou

Najmenej 100 civilistov sa naďalej nachádza v podzemí metalurgického kombinátu Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole, na ktorý pokračujú útoky ruskej armády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na utorkový príspevok poradcu starostu Mariupola Petra Andriuščenka na sociálnej sieti Telegram.

„Okrem armády sa v krytoch nachádza najmenej 100 civilistov. To však neznížilo intenzitu útokov zo strany okupantov. Ťažké delostrelectvo celý deň pokračovalo v ostreľovaní závodu. Pokusy o pozemný útok sú však naďalej neúspešné. V meste sa preto znovu ozýva kanonáda," napísal Andriuščenko.

V podzemí areálu spustošenej továrne sa nachádza údajne 2000 ukrajinských vojakov, ktorí sa však odmietajú vzdať. Azovstaľ je poslednou baštou ukrajinského odporu v Mariupole. Mnoho civilistov tam bolo uväznených niekoľko týždňov s malým množstvom potravín, vody a liekov.

Za uplynulé týždne sa ich odtiaľ podarilo evakuovať niekoľko stoviek. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková cez víkend oznámila, že z Azovstaľu evakuovali už všetky ženy, deti a starcov.

Foto
Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022 / TASR

Putin prepisuje dejiny a šíri dezinformácie

Biely dom kritizoval šéfa Kremľa Vladimira Putina za prepisovanie dejín a šírenie dezinformácií počas  prejavu, ktorý predniesol v pondelok (9.5.) na slávnostnej vojenskej prehliadke v Moskve. Hovorkyňa Bieleho domu zároveň odmietla Putinovo absurdné tvrdenie, že vojnu na Ukrajine vyvolala agresia zo strany Západu. 

„To, čo sme počuli hovoriť Putina, je revizionistická verzia dejín, ktorá nadobudla formu dezinformácie," uviedla v pondelok večer hovorkyňa Jen Psakiová. Zdôraznila, že 9. máj, by mal byť v prvom rade o oslave mieru a európskej jednoty a zároveň o pripomínaní si porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Putin podľa nej namiesto toho vo svojom prejave prekrucoval dejiny, aby odôvodnil svoj ničím neoprávnený útok voči Ukrajine.

„Tvrdenie, že táto vojna bola vyvolaná agresiou alebo plánmi Západu, je očividne nepravdivé a absurdné," dodala hovorkyňa Bieleho domu.

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre