Vojna na Ukrajine: Robert Fico sa stretol s Volodymyrom Zelenskym

EurópaVojna na Ukrajine

Fico hodnotí plán Ukrajiny ako kontroverzný.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok (17.10.) na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) Markom Ruttem vyhlásil, že slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi povedal na stretnutí v Bruseli veľa vecí. Slovensko by malo Ukrajine podľa Zelenského pomáhať, inak pocíti, čo všetko môže ruský prezident Vladimir Putin spôsobiť. Išlo vôbec o prvé stretnutie Fica a Zelenského.

„Hovoril som s ním, ale bolo to medzi nami... Hovorili sme — a to je dobre,“ povedal Zelenskyj a ocenil, že SR a Ukrajina udržiavajú kontakty na úrovni premiérov.

„Musíme pestovať vzťahy medzi našimi krajinami, to je dôležité. Jeho krajina nie je vo vojne, vďakabohu. Želám jeho ľuďom mier, a nie to, čo Putin naozaj dokáže priniesť,“ vyhlásil Zelenskyj.

Podľa neho Fico akoby necítil, čo všetko Putin dokáže spôsobiť. Zároveň vyzval SR na podporu Ukrajiny. Ukrajinský prezident zdôraznil, že Putin má rád krajiny, ktoré môžu zastupovať jeho záujmy. Vo svojom vystúpení sa taktiež poďakoval Ruttemu a Severoatlantickej aliancii za podporu Ukrajine čeliacej ruskej agresii a odkázal, že aj Ukrajina sa jedného dňa stane členom NATO.

Plán víťazstva ukrajinského prezidenta je podľa Fica kontroverzný. Nepovažuje za dobrý nápad členstvo Kyjeva v NATO. Premiér spresnil, že summit mal tri hlavné témy: dianie na Ukrajine, krízu na Blízkom východe a migráciu. Zopakoval, že podporuje členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Jej členstvo v NATO, ktoré je jedným z bodov Zelenského plánu víťazstva, by však podľa neho mohlo vyvolať tretiu svetovú vojnu. Podľa Ficových slov ide o kontroverzný plán, ktorý rozdeľuje krajiny, aj preto k nemu Európska rada neprijala jasný postoj.

Premiér zopakoval, že Rusko napadnutím Ukrajiny a zabratím jej územia porušilo medzinárodné právo. Nepáčia sa mu však návrhy, ktoré podľa neho vyvolávajú otvorenú diskusiu, ako je vstup Ukrajiny do NATO či dodanie rakiet stredného doletu schopných zasiahnuť ciele na ruskom území.

Foto
Lídri EÚ sa venovali aj vojenskej podpore pre Kyjev / TASR

Vyše 40 krajín podporilo takzvanú lausannskú výzvu a zaviazalo sa ku konkrétnym krokom zameraným na humanitárne odmínovanie Ukrajiny. Oznámili to vo štvrtok organizátori medzinárodnej konferencie o likvidácii pechotných mín vo švajčiarskom meste Lausanne.

„Ukrajina sa stala najviac zamínovanou krajinou na svete,“ povedal účastníkom počas prvého dňa konferencie ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Priblížil, že od začiatku ruskej invázie z februára 2022 pokrývajú míny či nevybuchnuté bomby približne štvrtinu územia Ukrajiny. Ide tak podľa jeho slov o problém obrovského rozsahu:

„Hovoríme o (zamínovanej) oblasti s rozlohou približne 140-tisíc kilometrov štvorcových, čo je takmer trojnásobok rozlohy Švajčiarska.“

Podľa odborníkov by mohlo prísť o život až 9-tisíc civilistov, ak sa míny nezačnú likvidovať. Naliehavosť tejto otázky zdôraznil aj švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis:

„Bez humanitárneho odmínovania nemáte poľnohospodársku výrobu, nemôžete nakŕmiť ľudí, nemôžete nechať deti hrať sa, nemôžete budovať priemysel.“

 

Zdroj: TASR

Komentáre