Vojna na Ukrajine: 76 percent Rusov podporuje inváziu, mnohí by však chceli mier

EurópaVojna na Ukrajine

Švajčiarsko podporilo špeciálny tribunál pre ruské zločiny.

V prieskume Centra Levada až 76 percent oslovených Rusov uviedlo, že podporuje ruské vojenské operácie na Ukrajine a 62 percent myslí, že ruská invázia na Ukrajinu prebieha dobre.

Podľa prieskumu organizácie Russian Field sa však 48 percent obyvateľov Ruska vyjadrilo, že by sa krajina mala zúčastniť mierových rokovaní. Zároveň sa 74 percent respondentov vyjadrilo, že by podporili prezidenta Putina, ak by zajtra podpísal mierovú dohodu.

Hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalia Humeňuková uviedla, že Rusko pripravilo viac ako 800 rakiet, aby mohlo zaútočiť na ukrajinské energetické zariadenia:

„Vieme, že nepriateľ umiestnil na polostrove Krym silné centrum vojenských zdrojov. Sú tam sústredené najmä rakety Kalibr a Oniks.“ 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Rusko začalo s rozsiahlou kampaňou, aby na okupovaných územiach prinútilo Ukrajincov prijať ruské občianstvo. V prípade, ak tak neurobia, bude im odmietnutá zdravotná starostlivosť a tiež obmedzený voľný pohyb.

V prieskume Európskej vysielacej únie (EBU) utečenka Larysa uviedla, že jej priateľke s ochorením cukrovky odmietli poskytnúť inzulín, pokiaľ nepožiada o občianstvo:

„Bez ruských pasov nevyplácajú dôchodky, neposkytujú potraviny a do úvahy neprichádzajú lekárske služby. Na cestách je veľa kontrolných stanovíšť. A vždy, keď vás zastavia, skontrolujú doklady a potom povedia, že nabudúce vám bez ruského pasu nedovolia prejsť.“

Švajčiarsko sa vo štvrtok (16.11.) oficiálne pripojilo k tribunálu, ktorý má riešiť ruské zločiny voči Ukrajine. Iniciatíva má podporu 38 štátov a medzi nimi je aj Francúzsko, Nemecko, Nórsko, Guatemala, Japonsko a Kanada.

„Švajčiarsko je pevne presvedčené, že agresia proti Ukrajine nesmie zostať nepotrestaná,“ uviedlo švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí.

 

Zdroj: SITA

Komentáre