Vojna na Ukrajine: Rusi popravujú zajatcov. Vojna už stála Ukrajinu 600 miliárd dolárov

SvetVojna na Ukrajine

Ruská armáda pri Donecku popravila Ukrajincov, ktorí sa chceli vzdať. OSN pripravuje medzinárodný tím pre evakuáciu civilistov z Azovstaľu. Rusko zintenzívňuje ofenzívu na východe krajiny. Vojna stála Ukrajinu už 600 miliárd dolárov.

Foto
Zranený muž sedí na lavičke a čaká na záchranárov po ruskom bombardovaní v meste Charkov v stredu 27. apríla 2022 / TASR

Ruské zverstvá pokračujú

Spojené štáty majú dôveryhodné informácie o tom, že ruskí vojaci v Donbase popravili Ukrajincov, ktorí sa chceli vzdať. Na pôde OSN to uviedla osobitná americká vyslankyňa pre medzinárodné trestné právo Beth Van Schaacková. TASR informáciu prevzala vo štvrtok z televízie CNN. „Máme dôveryhodné informácie, že ruská vojenská jednotka operujúca v blízkosti Donecku popravila Ukrajincov, ktorí sa pokúšali vzdať, namiesto toho, aby ich zajala," povedala v stredu Van Schaacková.

„Ak sa tieto správy potvrdia, išlo by o porušenie základného princípu vojnového práva - zákazu hromadnej popravy civilistov a bojovníkov, ktorí sú vyradení z boja z dôvodu kapitulácie, zranenia alebo inej formy nespôsobilosti," pokračovala americká vyslankyňa. Podľa nej má Washington z Ukrajiny aj vierohodné správy o popravách civilistov so zviazanými rukami, o známkach mučenia na telách obetí, ako aj o hrôzostrašnom sexuálnom násilí páchanom na ženách a dievčatách.

„Zábery a správy tohto druhu naznačujú, že zverstvá páchané na Ukrajine nie sú dôsledkom konania niektorých jednotiek alebo jednotlivcov, ktorí sa spustili z reťaze. Odhaľujú skôr hlboko znepokojujúci vzorec systematického zlého zaobchádzania vo všetkých oblastiach, kde operujú ruské sily," uviedla. „Náš odkaz ruskému vojenskému a politickému vedeniu je, že tento svet vidí čo sa deje)a vy budete za svoje činy niesť zodpovednosť," dodala Van Schaaková.

Spojené štáty preto podľa nej podporujú vyšetrovania zverstiev na Ukrajine zo strany Medzinárodného trestného súdu (ICC), OSN a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Americká vyslankyňa v OSN zdôraznila, že dôkazy o ruských zločinoch na Ukrajine každodenne pribúdajú.

Foto
obyvatelia mesta Toreck na východe Ukrajiny dostávajú pitnú vodu v distribučnom centre počas 61. dňa ruskej invázie na Ukrajinu / TASR

OSN sa pokúša evakuovať Azovstaľ

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) vytvára medzinárodný tím expertov, ktorý by mal koordinovať evakuáciu civilistov z oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol. Tím OSN by mal pri takejto evakuácii, ak sa ju vôbec podarí uskutočniť, spolupracovať s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK). TASR správu prevzala od agentúry AP.

Oceliarne Azovstaľ sú posledným miestom organizovaného ukrajinského odporu v Mariupole proti presile ruských inváznych síl. Podľa AFP sa v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, stále ukrýva asi 2000 ukrajinských vojakov a 1000 civilistov.

„Ruský prezident v princípe súhlasil so zapojením OSN a MVČK do evakuácie civilistov z oceliarní Azovstaľ v Mariupole," uviedol Stéphane Dujarric, hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Gutteresa po utorkovom stretnutí šéfa OSN s Vladimirom Putinom. Dujarricov zástupca Farhan Haq v stredu uviedol, že OSN sa snaží pretaviť rámcovú dohodu Putina a Guterresa do konkrétnych detailov, ktoré by umožnili zložitú evakuáciu civilistov z Azovstaľu skutočne zrealizovať.

„Predovšetkým chceme zaistiť, aby sa uplatnilo prímerie, ktoré by nám umožnilo odviesť ľudí do bezpečia," vyhlásil hovorca Farhan Haq. Predstavitelia OSN v stredu rokovali s Moskvou aj Kyjevom, aby vypracovali operačný rámec na včasnú evakuáciu civilistov z podzemia mariupolských oceliarní. Presné načasovanie operácie bude podľa neho závisieť na prípadnej dohode medzi OCHA, ruským ministerstvom obrany, krízovým koordinátorom OSN pre Ukrajinu Aminom Awadom a ukrajinskými predstaviteľmi v Kyjeve.

António Guterres po stretnutí s Putinom odcestoval do Kyjeva, kde sa vo štvrtok stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom. Obkľúčenie Mariupolu ruskými jednotkami spôsobilo v meste rozsiahlu humanitárnu katastrofu. Podľa ukrajinských úradov Rusko - napriek navonok deklarovanej ochote - prekazilo už viacero pokusov o evakuáciu civilistov z tohto strategického prístavného mesta.

Foto
Tetjana Boikivová dáva plastovú prikrývku na okná svojho domu rozbité po explózii počas ruskej okupácie v dedine Ozera pri meste Buča na predmestí Kyjeva 26. apríla 2022 / TASR

V Chersonskej oblasti chcú zaviesť rubeľ

Najväčšiu aktivitu ukrajinský generálny štáb pozoruje v oblastiach miest Slobožanske a Doneck, pričom pokračujú údery na Charkiv. Rusko na východe Ukrajiny zintenzívňuje svoju ofenzívu, ktorej cieľom je prevziať úplnú kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou a zabezpečiť si pozemné spojenie s polostrovom Krym.

Ruské sily vykonávajú intenzívnu paľbu v takmer všetkých smeroch, uviedol vo štvrtok ráno generálny štáb ukrajinskej armády a dodal, že najväčšiu aktivitu pozoruje v oblastiach miest Slobožanske a Doneck.

„Pokračujú údery na Charkiv, ktorý je druhým najväčším ukrajinským mestom, a viac ruských síl presunuli k mestu Izjum. Za uplynulých 24 hodín ukrajinské sily odrazili šesť útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti,“ uviedol generálny štáb ukrajinskej armády.

Chersonská oblasť na Ukrajine začne od 1. mája ako svoju menu používať ruský rubeľ, povedal ruskej agentúre RIA Novosti ruskými jednotkami dosadený predstaviteľ regiónu. Prechodné obdobie má trvať nanajvýš štyri mesiace, potom tu majú ukrajinské hrivny prestať platiť.

Foto
Príbuzní sa účatnia na pohrebe 25-ročného Iľju Škľaruka na cintoríne v meste Irpiň v Kyjevskej oblasti počas 61. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 25. apríla 2022 / TASR

Škody za 600 miliárd dolárov

Vojna stála Ukrajinu už 600 miliárd dolárov, povedal prezident Zelenskyj, ktorý sa v stredu (28.4.) stretol so zástupcami miest a regiónov, aby predebatovali povojnovú rekonštrukciu krajiny. Zničených alebo poškodených bolo viac ako 32 miliónov metrov štvorcových obytnej plochy, viac ako 1500 vzdelávacích zariadení a viac ako 350 zdravotníckych zariadení.

Ekonomické subjekty utrpeli obrovské straty, pričom zničené boli stovky podnikov. Približne 2 500 km ciest a takmer 300 mostov bolo zničených alebo poškodených. Podľa prezidenta vinou bojov utieklo zo svojich domovov viac ako 11,5 milióna Ukrajincov a asi päť miliónov z nich odišlo do zahraničia, pričom 95 % migrantov sa už chce vrátiť domov.

Škody spôsobené na ukrajinskej infraštruktúre v dôsledku vojny dosiahli takmer 90 miliárd dolárov, dodal minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. Väčšina škôd bola spôsobená na železničnej, cestnej a mostnej infraštruktúre.

Komentáre