Vojna na Ukrajine: Ruská armáda sa stiahla z Charkova

EurópaVojna na Ukrajine

Civilisti z Mariupola dorazili do Záporožia.

Po tom, čo ruské sily niekoľko týždňov bombardovali Charkov, napokon sa stiahli z tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta. Okupačné jednotky podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl chcú ochrániť svoje zásobovacie trasy. Zároveň realizujú granátové, delostrelecké útoky i nálety na Doneckú oblasť. Takýmto spôsobom plánujú vyčerpať ukrajinské sily a zničiť obranné línie.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov reagoval, že Ukrajina vstupuje do novej – dlhodobej – fázy vojny. Domáca armáda pokračuje v protiútokoch, predovštekým v okolí Chersonu a Charkova. Očakáva sa, že sa to zmení na dlhú opotrebovaciu bitku.

Stiahnutie ruskej armády z Charkova potvrdil aj jeho starosta Ihor Terechov. Podľa neho odišli smerom k ruským hraniciam. Zároveň doplnil, že okupačným silám sa podarilo vstúpiť do malej časti Charkova len raz, avšak dlho tam nezostali:

„Teraz je v Charkove pokoj a ľudia sa do mesta postupne vracajú. Všetkým občanom zabezpečujeme dodávky vody, plynu a elektriny. Veľa obytných budov je, žiaľ, zničených alebo poškodených. V budúcnosti tak budeme musieť urobiť veľkú obnovu.“

Foto
Ukrajinská armáda dobyla späť Charkov / TASR

Do Záporožia bezpečne pricestovala kolóna stoviek osobných áut a dodávok, v ktorej sa nachádzali civilisti z Mariupola. Najprv sa na vlastnú päsť vydali do Berďanska, ktoré sa nachádza približne 80 kilometrov na západ. Odtiaľ boli prevezení do 200 kilometrov vzdialeného Záporožia, ktoré je pod kontrolou ukrajinskej armády.

Poradca starostu Mariupola konkretizoval, že v konvoji bolo 500 – 1000 vozidiel. Bola to teda najväčšia evakuačná operácia v tomto prístavnom meste od 24. februára, kedy prepukla vojna na Ukrajine.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre