Vojna na Ukrajine: Ruská invázia sa začala presne pred rokom

EurópaVojna na Ukrajine

Domáca armáda pracuje na príprave protiofenzívy.

Ruské vojská napadli Ukrajinu presne pred rokom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil, že tento rok Ukrajinci zvíťazia:

„Bol to najdlhší deň našich životov. Najťažší deň v našich novodobých dejinách. Zobudili sme sa skoro a odvtedy sme nespali... Prežili sme prvý deň totálnej vojny. Nevedeli sme, čo prinesie zajtrajšok, no rozumeli sme, že o každý zajtrajšok treba bojovať a my sme bojovali.“

Ukrajinské ministerstvo obrany vymenovalo desať hlavných víťazstiev Kyjeva počas uplynulého roka. Patria medzi nich obrana hlavného mesta a ďalších miest vo februári až apríli, masový odpor civilného obyvateľstva a vyhnanie ruských okupantov z Kyjevskej, Černihivskej a Sumskej oblasti v priebehu marca a apríla.

Rezort zaradil medzi víťazstvá aj zničenie vlajkovej lode ruskej Čiernomorskej flotily, vyhnanie okupantov z Hadieho ostrova či zničenie logistického systému ruských síl v júni a auguste. K hlavným víťazstvám patrí aj vyhnanie vojsk z Charkovskej a Chersonskej oblasti v priebehu septembra až októbra.

Foto
Volodymyr Zelenskyj prisľúbil, že tento rok Ukrajinci zvíťazia / TASR

Na Ukrajine sú na dnes naplánované sviečkové vigílie a iné spomienkové udalosti, ktorými si obyvatelia uctia tisíce obetí vojny. Objavili sa obavy, že Rusko by v tento deň mohlo proti Ukrajine podniknúť ďalší rozsiahly raketový útok. Počas noci sa však v Kyjeve sirény nespustili. Vláda napriek tomu odporúča, aby školy vyučovali online a ľudia pracovali z domu.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov vyhlásil, že domáca armáda pracuje na príprave ofenzívy, ktorou vytlačí invázne ozbrojené sily Ruska z územia Ukrajiny.

„Pred rokom bolo pre nás náročné získať zbrane. Dnes civilizované krajiny vidia, že ste štít Európy na východe,“ odkázal Reznikov vojakom.

Ukrajina aktuálne naďalej čelí na svojom východe útokom ruských inváznych jednotiek. Pri obrane vlastných území a následnej protiofenzíve sa spolieha na pokračujúcu vojenskú pomoc Západu.

Valné zhromaždenie OSN včera (23.2.) schválilo rezolúciu, ktorá od Ruska žiada okamžité stiahnutie sa z Ukrajiny a ukončenie bojov. Zahlasovalo za ňu 141 z 193 členských krajín, 7 krajín bolo proti a 32 sa zdržalo.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre