Vojna na Ukrajine: Ruská pozemná ofenzíva si vyžiadala evakuáciu obyvateľov Charkovskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Útoky v oblasti boli odrazené.

Stovky ľudí boli evakuované z oblastí neďaleko hraníc s Ruskom v ukrajinskej Charkovskej oblasti. Moskva tu spustila pozemnú ofenzívu. Regionálny gubernátor Oleh Synehubov informoval, že evakuovaných bolo celkovo 1775 osôb. Dodal, že Rusko za ostatný deň delostrelecky a mínometmi útočilo na 30 sídel v oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že pozdĺž celej frontovej línie na východe prebiehajú ťažké boje. Obranné sily sú však podľa neho pripravené odolať novej ruskej ofenzíve. Doplnil, že ruskí vojaci narazili v oblasti na odpor ukrajinských vojenských brigád aj delostrelectva. Zelenskyj varoval, že Moskva by mohla do oblasti vyslať viac vojakov.

Foto

Ministerstvo obrany informovalo, že útoky boli odrazené, no boje rôznej intenzity pokračujú. Na posilnenie miestnej obrany boli vyslané záložné jednotky.

Pri meste Vovčansk postúpili ruské sily približne o jeden kilometer. Zaznamenali tak malé územné zisky v pohraničnej oblasti. V meste žije asi 3000 obyvateľov. Viaceré osady v oblasti obsadili ruské vojská hneď na začiatku invázie. V septembri 2022 sa však ukrajinským silám podarilo Rusov vytlačiť a odvtedy je táto oblasť prevažne pod kontrolou Kyjeva.

Synehubov oznámil, že ruské prieskumné skupiny sa neúspešne pokúšali preniknúť cez hranice a prelomiť ukrajinské obranné línie na severovýchode:

„Pozdĺž našich štátnych hraníc a na frontovej línii vždy zničíme ruské sily tak, aby sme zmarili všetky ich ofenzívne plány.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre