Vojna na Ukrajine: Ruská strela narušila vzdušný priestor Poľska

EurópaVojna na Ukrajine

Varšava bude žiadať vysvetlenie.

Ruská riadená strela dnes počas útokov na západe Ukrajiny na krátky čas narušila vzdušný priestor Poľska. Strela zotrvala v poľskom vzdušnom priestore 39 sekúnd a vojenské radarové systémy ju počas tejto doby sledovali.

Hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Pawel Wronski uviedol, že Poľsko bude od Moskvy žiadať vysvetlenie. Ruskú federáciu vyzval, aby ukončila svoje letecké útoky voči ukrajinským obyvateľom a územiu, ukončila vojnu a sústredila sa na svoje domáce záležitosti.

Rusko dnes ráno uskutočnilo vzdušné útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev aj na Ľvovskú oblasť na západe, ktorá má spoločné hranice s Poľskom. Poľské ozbrojené sily informovali, že sú v stave zvýšenej pohotovosti z dôvodu intenzívnej aktivity diaľkového letectva Ruskej federácie a raketových útokov na Ukrajine. Na území Ukrajiny bol v noci vyhlásený celoštátny letecký poplach.

„Výbuchy v hlavnom meste. Protivzdušná obrana funguje. Neopúšťajte kryty,“ upozornil kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Šéf vojenskej správy mesta Kyjev Serhij Popko uviedol, že rakety boli na hlavné mesto vypálené v skupinách v rámci tretieho takéhoto útoku pred svitaním v priebehu štyroch dní. Podľa predbežných správ nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám a protivzdušná obrana mesta zasiahla približne desiatku rakiet.

Napadnutý bol aj okres Stryj, ktorý sa nachádza pri meste Ľvov, v blízkosti poľských hraníc. Drony a rakety vypálené na Ľvov sa podľa starostu mesta Andrija Sadovyja zamerali na zariadenia kritickej infraštruktúry.

Rusko aj Ukrajina v uplynulých týždňoch zintenzívnili letecké útoky. Kyjev, ktorý sa po viac ako dvoch rokoch ruskej agresie na svojom území snaží zadovážiť si zbrane a vojakov, prisľúbil, že odvetou bude prenesenie bojov na ruskú pôdu. Moskva reagovala vystupňovaním vlastných úderov, keď v piatok odpálila desiatky rakiet a vyslala desiatky výbušných dronov s cieľom zničiť ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

 

Zdroj: TASR

Komentáre