Vojna na Ukrajine: Ruské drony zasiahli objekt energetickej infraštruktúry v Odeskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Útočili aj v Záporožskom regióne.

Rusko vypustilo smerom na územie Ukrajiny celkovo 38 dronov, čo je najvyšší počet za vyše šesť týždňov. Ukrajinské vzdušné sily informovali, že sa im podarilo zostreliť 29 bezpilotných lietadiel. Tie boli vybavené výbušninami, ktoré sa vznietia okamžite po tom, čo dosiahnu svoj cieľ.

Pri jednom z útokov bol zasiahnutý objekt energetickej infraštruktúry na juhu Odeskej oblasti. V dôsledku toho vypukol požiar, ktorý sa však podarilo rýchlo uhasiť. Energetická infraštruktúra bola okrem toho vystavená ruským útokom aj v Záporožskej oblasti. Kyjev aj Moskva používajú vo vojne na Ukrajine veľmi často útočné aj prieskumné drony. Rusko medzitým informovalo, že v Brianskej oblasti ležiacej pri hraniciach s Ukrajinou zostrelilo ukrajinský dron.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Rusko sa počas zimy zrejme opäť zameria na útoky na energetické systémy na Ukrajine. Dodal však, že hoci Ukrajina nemá 100-percentnú obranu pred vzdušnými útokmi Ruska, jej vzdušná obrana je lepšia než vlani.

Domáci generálny štáb zároveň informoval, že ukrajinské sily si aj naďalej držia pozície na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti. Ukrajinské a ruské sily boli dlho pevne usadené na opačných stranách tejto rieky po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo zo západného brehu Dnepra. Ukrajinci podnikli viacero snáh o prekročenie rieky, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil úspešný prelom.

Prekonanie Dnepra a schopnosť prenášať cez neho ťažkú vojenskú techniku a zásoby by umožnilo Ukrajincom otvoriť novú líniu útoku na juhu krajiny na trase, ktorá vedie priamo ku Krymskému polostrovu. Ten Rusko anektovalo v roku 2014.

Ruské sily okupujú stále asi 17 percent územia Ukrajiny a podnikajú útočné operácie napríklad v Avdijivke v Doneckej oblasti alebo blízko mesta Bachmut. Ukrajina uviedla, že za uplynulý deň prišlo na frontovej línii od juhu po východ k 72 bojovým stretom.

 

Zdroj: TASR

Komentáre