Vojna na Ukrajine: Ruské jednotky opakovane ostreľujú Cherson

EurópaVojna na Ukrajine

Útočia aj v iných oblastiach.

Ruské vojská sa síce začiatkom tohto mesiaca stiahli z Chersonu, naďalej však oslobodené mesto ostreľujú. Gubernátor oblasti Jaroslav Januševyč informoval, že za posledný deň v regióne zaznamenali 54 ostreľovaní, pri ktorých zahynul jeden človek a dve osoby boli zranené, vrátane dieťaťa. Mesto Cherson je zraniteľné, pretože je v dosahu väčšiny delostreleckých systémov Moskvy. Ruská armáda ho teraz ostreľuje z novovytvorenej obrannej línie na východnom brehu rieky Dneper.

Bojovalo sa aj v Doneckej oblasti, kde zahynulo päť ľudí. Útoky boli hlásené aj v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti.

Foto
Rusi útočili vo viacerých oblastiach / TASR

Od začiatku invázie poškodilo ruské ostreľovanie približne 32-tisíc civilných objektov.

„Ako sa od teroristov dalo očakávať, Rusi sa zameriavajú na civilné ciele. Dodnes bolo ruským ostreľovaním a raketovými útokmi poškodených asi 32-tisíc takýchto cieľov. Ide predovšetkým o súkromné domy alebo civilné bytovky,“ uviedol námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhenij Jenin.

Dodal, že iba tri percentá zaznamenaných ruských útokov zasiahli vojenské ciele. Poškodii tiež viac ako 700 zariadení ukrajinskej kritickej infraštruktúry – letiská, mosty či sklady.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko sa s určitosťou chystá podniknúť aj ďalšie raketové útoky na Ukrajinu. Upozornil, že nasledujúci týždeň môže byť pre Ukrajincov rovnako náročný, ako ten predchádzajúci, počas ktorého spôsobilo ruské bombardovanie doposiaľ najhoršie škody na ukrajinskej energetickej infraštruktúre.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre