Vojna na Ukrajine: Ruské jednotky opäť zaútočili na Dnipro

EurópaVojna na Ukrajine

Domáca armáda je podľa Zelenského pripravená na protiofenzívu.

Ruskí vojaci pokračujú v útokoch na Ukrajinu vrátane Dnipra, kde záchranári vytiahli spod trosiek bytovky množstvo zranených ľudí. Tamojšie úrady spresnili, že ide o minimálne 20 zranených vrátane detí.

„Rusko opäť ukázalo, že je teroristickým štátom. Žiaľ, pod troskami sú ľudia,“ vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že raketa zasiahla miesto medzi dvoma dvojpodlažnými obytnými budovami, pričom v regióne bol predtým vyhlásený letecký poplach:

„Rusi budú niesť zodpovednosť za všetko, čo urobili nášmu štátu a národu.“

Na železničnej trati neďaleko Rusmi okupovaného Melitopoľa v Zaporožskej oblasti nastala explózia, čo potvrdil aj starosta mesta Ivan Fedorov:

„Pred niekoľkými hodinami železnica neďaleko dediny Dolynske hlasno prestala fungovať. Rusi používajú naše železnice na prepravu personálu a vojenskej techniky na front. O jednu cestu pre Rusov menej.“

V Doneckej oblasti je nedostatok pitnej vody a vody pre priemyselné použitie, keďže tamojšia vodárenská spoločnosť je pod kontrolou Kremľa a nedokáže zabezpečiť opravy sietí a zariadení na dodávku vody. Národné centrum odporu to zdôvodnilo tým, že okupačná administratíva spreneveruje financie vyčlenené na opravy infraštruktúry.

Foto
Ruské sily zaútočili aj na viacposchodovú obytnú budovu v Kyjeve / TASR

Zelenskyj povedal, že domáca armáda je pripravená spustiť dlho očakávanú protiofenzívu a oslobodiť Moskvou okupované územie:

„Pevne veríme, že uspejeme. Neviem, ako dlho to bude trvať. Úprimne povedané, môže to ísť rôznymi spôsobmi, aj úplne inak. Ale ideme na to a sme pripravení.“

Kyjev dúfa, že protiofenzíva zmení dynamiku vojny. Ukrajinské jednotky museli počkať na dodávku západných obrnených vozidiel. Zároveň sa snažia vyvíjať diplomatický tlak na udržanie podpory a zvýšenie vojenskej pomoci a zbraní, aby uspeli so svojimi plánmi. 

Rusko okupuje rozsiahle územia na východe, juhu a juhovýchode Ukrajiny. Dlhšie obdobie sucha vyvolalo očakávania zo začatia protiofenzívy. Ukrajinskí vojaci zintenzívnili útoky na ruské muničné sklady a logistické trasy. Dejiskom bojov je Mariinka v Doneckej oblasti, kde domáca armáda odrazila 14 útokov.

Ukrajinský generálny štáb tvrdí, že Kremeľ prišiel o ďalších 560 vojakov. Od prepuknutia vojny zomrelo takmer 210-tisíc členov ruskej armády. Stratili aj 10 tankov, 12 obrnených bojových vozidiel pechoty, 32 delostreleckých systémov a 7 raketometov. Celkovo ide o 3829 tankov, 7502 obrnených bojových vozidiel pechoty, 3533 delostreleckých systémov a 582 raketometov.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre