Vojna na Ukrajine: Ruské jednotky pokračujú v ničení Luhanska

EurópaVojna na Ukrajine

Každodennému bombardovaniu čelia aj iné časti štátu.

Ruské sily dobyli ďalšie dve obce v Luhanskej oblasti neďaleko Lysyčanska. Náčelník vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj spresnil, že ide o obce Loskutivka a Raj-Olexandrivka, ktoré sa nachádzajú v okruhu približne ôsmich kilometrov od diaľnice spájajúcej Lysyčansk so západom krajiny. Generálny štáb ukrajinskej armády skonštatoval, že ruské a proruské jednotky sa ju snažia obsadiť vrátane Berestova, aby získali kontrolu nad diaľnicou Bachmut – Lysyčansk a prevelili tam ďalšiu taktickú prápornú skupinu.

Ukrajinským vojakom sa darí zadržiavať ruské jednotky v bojoch o Severodoneck, ktoré ničia aj priemyselné zariadenia. Lysyčansk včera (22.6.) viackrát čelil ostreľovaniu. Terčmi leteckých a raketových útokov boli aj mnohé obce v okolí Severodonecka a Lysyčanska, odkiaľ sa podarilo evakuovať ďalších civilistov a zároveň priviezť humanitárnu pomoc.

„Nepriateľ sústreďuje svoje hlavné úsilie na úplné ovládnutie mesta Severodoneck, vedie útočné operácie na obkľúčenie našich jednotiek v blízkosti mesta Lysyčansk a blokuje hlavné logistické trasy,“ vyhlásila ukrajinská armáda s tým, že ruské sily sa pripravujú aj na premostenie rieky Donec.

Územie, ktoré bránia ukrajinskí vojaci v mieste, kde sa stretávajú hranice Luhanskej a Doneckej oblasti, sa postupom ruských jednotiek ešte viac zmenšilo, keďže Kremeľ tam útočí z troch strán.

Foto
Panelák zničený počas ostreľovania v meste Doneck / TASR

Intenzívne ruské bombardovanie Luhanskej oblasti a ostreľovanie Severodonecka je podľa Kyjeva peklom pre vojakov, ktorí sa tam nachádzajú. Hajdaj vyhlásil, že obrancovia aj napriek tomu budú odolávať útokom:

„Ruská armáda jednoducho všetko ničí. Tam vonku je proste peklo. Naši chlapci držia svoje pozície a budú pokračovať tak dlho, ako to bude nevyhnutné.“

Každodenné bombardovanie pokračuje aj v iných častiach Ukrajiny vrátane Charkova, ktoré po utorkovom (21.6.) útoku zostalo takmer prázdne, keďže väčšina obyvateľov odtiaľ utiekla. Ruské ministerstvo obrany sa prihlásilo k zodpovednosti za raketový útok v Mykolajive, kde prišlo o život niekoľko ukrajinských vojakov. Tamojší starosta Olexandr Senkevyč spresnil, že útok zasiahol sídlo dvoch spoločností a školu, pričom spôsobil požiar, ktorý miestne úrady nedokázali uhasiť.

Po tom, čo sa ruské jednotky priblížili k Záporožiu, obyvateľky v mestských bojoch trénovali použitie útočných pušiek typu Kalašnikov. Organizácia Lekári bez hraníc hovorí o nehoráznom nedostatku starostlivosti o rozlišovanie a ochranu civilistov. Väčšina pacientov, ktorí boli evakuovaní vlakom, obviňuje ruské alebo Ruskom podporované jednotky z rôznych zranení.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre