Vojna na Ukrajine: Ruské jednotky sa snažia dobyť Severodoneck

EurópaVojna na Ukrajine

Zelenskyj navštívil Mykolajiv.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vyhlásil, že v dedinách v okolí Severodonecka pokračujú intenzívne boje. Tento región sa podľa jeho slov niekoľko týždňov snažia dobyť ruské jednotky:

„Najprudšie boje sa teraz odohrávajú neďaleko Severodonecka. Rusi nekontrolujú mesto úplne.“

Hajdaj spresnil, že ťažké boje zažíva aj dedina Toškivka či mesto Zolote, kde sa ruské sily snažia zatiaľ neúspešne preraziť:

„Naši obrancovia bojujú proti Rusom vo všetkých smeroch. Nedávno zostrelili lietadlo a vzali zajatcov.“

Zároveň je podľa Hajdaja ťažko ostreľované aj mesto Lysyčansk, ktoré od Severodonecka oddeľuje rieka, pričom tamojšia situácia je veľmi nebezpečná:

„Nemôžu sa k nemu priblížiť, a preto ho jednoducho ostreľujú vzdušnými útokmi.“

Foto
Zelenskyj navštívil Mykolajivskú oblasť / TASR

Britské ministerstvo obrany skonštatovalo, že ruské sily sa pravdepodobne opäť snažia postúpiť smerom na juh od mesta Izium, aby prenikli hlbšie na ukrajinské územie a zo severu obkľúčili oblasť Severodonecka.

Americký Inštitút pre výskum vojny (ISW) tvrdí, že Kremeľ nasadzuje viac jednotiek na východe Ukrajiny, aby posilnil operácie v oblasti Severodonecka a Lysyčanska. Ruské jednotky tam podľa ISW presúvajú tanky, obrnené transportéry a ďalšie vozidlá a techniku:

„Ruská armáda sústredila drvivú väčšinu svojej bojovej sily na dobytie Severodonecka a Lysyčanska na úkor iných osí postupu a utrpela pri tom veľké straty.“

Vedenie ukrajinskej vojenskej tajnej služby oznámilo, že pri výmene zajatcov s Ruskom bolo vrátených päť ukrajinských civilistov za päť Rusov. Občania Ukrajiny boli zajatí počas okupácie Ruska v Kyjevskej oblasti, odkiaľ sa ruské jednotky stiahli koncom marca. Pri výmene bolo vrátené aj telo ukrajinského civilistu.

Foto
Ukrajina sa lúčila s padlým hrdinom Romanom Ratušným / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera (18.6.) prvýkrát od prepuknutia vojny navštívil mesto Mykolajiv, kde si prezrel ťažko poškodenú výškovú obytnú budovu a stretol sa s miestnymi predstaviteľmi vrátane gubernátora Mykolajivskej oblasti Vitalija Kima.

Ruské sily v piatok (17.6.) zaútočili na obytnú štvrť v Mykolajive, pričom o život prišli najmenej dve osoby a najmenej ďalších dvadsať ľudí sa zranilo. Zelenskyj v pivnici v suteréne udelil ceny za statočnosť.

„Diskutovalo sa o stave ekonomiky, obnove dodávok vody a situácii v poľnohospodárstve, pričom osobitná pozornosť bola venovaná hrozbám na súši aj z mora,“ konkretizovala prezidentská kancelária.

Zelenskyj navštívil aj vojakov, ktorí bojujú na južnej frontovej línii v Mykolajivskej a Odeskej oblasti:

„Je dôležité, aby ste boli nažive. Kým budete žiť, existuje silný ukrajinský múr, ktorý chráni našu krajinu.“

Líder Ukrajiny vyhlásil, že jeho armáda opäť ovláda juh krajiny:

„Juh nikomu nevydáme, vrátime všetko, čo je naše a more bude ukrajinské a bezpečné.“

Prezident sa rozprával aj s vojakmi a policajtmi:

„Ich nálada je sebavedomá a pri pohľade do ich očí je zrejmé, že nepochybujú o našom víťazstve. Straty sú značné. Mnohé domy boli zničené, civilná logistika narušená, existuje mnoho sociálnych problémov. Dal som pokyn, aby bola pomoc ľuďom, ktorí prišli o svojich milovaných, systematickejšia. Určite obnovíme všetko, čo bolo zničené. Rusko nemá toľko rakiet, koľko majú naši ľudia túžby žiť.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre