Vojna na Ukrajine: Ruské lietadlo zbombardovalo Novu Kachovku

EurópaVojna na Ukrajine

Ukrajinský dron poškodil ruskú loď.

Boje na Ukrajine pokračovali. Hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalia Humeňuková uviedla, že ruská armáda nechtiac zbombardovala mesto Nova Kachovka v Chersonskej oblasti, ktoré okupuje. Letecká bomba zasiahla obytnú oblasť a explózia si vyžiadala obete. Hovorkyňa doplnila, že Rusi chceli zaútočiť na Ukrajincami ovládaný pravý breh rieky Dnipro, ale bomba spadla na okupované mesto, pričom výbuch poškodil štyri viacposchodové budovy.

Útočila aj Ukrajina. Námorný dron domácej armády poškodil ruskú vojenskú loď Samum vyzbrojenú raketami, a to neďaleko vstupu do prístavu Sevastopoľ.

V ukrajinskom meste Umaň v Čerkaskej oblasti sa napriek varovaniam zhromaždili židovskí pútnici z celého sveta. Prichádzajú sem každý rok, aby na židovský Nový rok navštívili hrobky jednej z hlavných postáv chasidského judaizmu, ukrajinského rabína Nachmana z Braclavi. V apríli zasiahla ruská raketa bytovku v tomto meste, pričom útok si vtedy vyžiadal viac ako 20 obetí.

Spojené štáty vyzvali svojich občanov, aby do Umani necestovali. Urobil tak aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý zároveň varoval, že v meste je nedostatok krytov i ochrany.
 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Európska komisia včera (15.9.) oznámila, že platnosť embarga na štyri kategórie ukrajinských poľnohospodárskych produktov vyprší podľa plánu koncom dňa. Dospela totiž k záveru, že narušenia tru v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou boli odstránené.

Slovenská vláda však predĺžila tento zákaz a v našej krajine tak bude platiť do konca roka. Neplatí ale pre transport tovaru cez naše územie, čím podľa ministerstva pôdohospodárstva vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre