Vojna na Ukrajine: Ruské rakety zasiahli obyvateľov Sumy, schádzali sa na slávnosť Kvetnej nedele

EurópaVojna na Ukrajine

V reakcii na útok bol zriadený krízový štáb.

Najmenej 32 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 84 osôb utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské severovýchodné mesto Sumy dnes dopoludnia. Dve balistické strely zasiahli centrum mesta, keď sa na uliciach schádzalo množstvo civilistov oslavujúcich Kvetnú nedeľu. Záchranné akcie naďalej pokračujú a počet obetí sa ešte môže zvýšiť.

Pri údere zahynuli aj najmenej dve deti a ďalších desať ich utrpelo zranenia. Videá z miesta incidentu ukazujú telá na zemi uprostred trosiek a dymu v centre mesta.

Moskva zaútočila na mesto približne o 10.15 hod. miestneho času dvoma balistickými raketami Iskander z ruskej Voronežskej a Kurskej oblasti. Strely zasiahli oblasť okolo Sumskej štátnej univerzity. Poškodených bolo najmenej 20 budov, desať áut a električiek, ako aj kaviarne, obchody a päť bytových domov. V reakcii na útok bol zriadený krízový štáb.

Útok odsúdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyzval na rozhodnú reakciu medzinárodného spoločenstva:

„Nepriateľské rakety zasiahli normálnu ulicu mesta, obyčajný život: domy, vzdelávacie inštitúcie, autá na ulici. A to v deň, keď ľudia chodia do kostola. V tento deň sa koná Kvetná nedeľa. Rozhovory nikdy nezastavili balistické rakety a bomby.“

Rusko sa k útoku zatiaľ nevyjadrilo. Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová označila scény zo Sumy za srdcervúce

„Strašný príklad toho, ako Rusko stupňuje útoky, zatiaľ čo Ukrajina súhlasila s bezpodmienečným prímerím.“

Mesto Sumy leží blízko ruských hraníc a v poslednom období čelí čoraz väčšiemu tlaku, odkedy Moskva vytlačila väčšinu ukrajinských jednotiek zo svojej Kurskej oblasti za hranice. Ruské sily v oblasti nedávno získali kontrolu nad jednou z dedín, čo je prvý takýto postup od začiatku invázie v roku 2022.

Útok na Sumy je druhým veľkým úderom na civilistov v priebehu posledných desiatich dní – 4. apríla zahynulo pri ruskom útoku na mesto Kryvyj Rih 19 ľudí vrátane deviatich detí.

Rusko útočilo aj v noci na sobotu (12.4.), kedy podniklo masívne dronové útoky na Ukrajinu. Zranenia utrpeli najmenej štyria ľudia a boli poškodené budovy v Kyjeve a ďalších častiach krajiny. Úlomky z dronov tiež údajne poškodili súkromný dom a niekoľko komerčných budov, čo spôsobilo veľké požiare v rôznych častiach Kyjeva. Ďalší človek utrpel zranenia v Charkove na severovýchode krajiny. Škody na budovách hlásia aj v Dnipropetrovskej oblasti a v Odeskej oblasti.

Foto
Ruské rakety zasiahli obyvateľov Sumy, schádzali sa na slávnosť Kvetnej nedele / TASR

Napriek posledným nepokojom na Ukrajine, americký prezident Donald Trump naznačil, že rokovania zamerané na ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom prebiehajú dobre. Podľa neho však môže nastať okamih, keď sa obe strany budú musieť zmieriť alebo naopak zmĺknuť.

Trump sa takto vyjadril deň po tom (12.4.), čo jeho osobitný vyslanec Steve Witkoff rokoval v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o snahe dosiahnuť mierovú dohodu. Sám Trump však dal najavo, že je frustrovaný z Ruska:

„Myslím si, že rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom môžu prebiehať dobre. Čoskoro sa to dozviete. Existuje bod, keď sa musíte buď zmieriť, alebo zmĺknuť, a uvidíme, čo sa stane, ale myslím si, že to ide dobre.“

Trump už niekoľkokrát naznačil, že stráca trpezlivosť s obomi stranami, a hovoril o uvalení sekundárnych ciel na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, v prípade, že bude Moskva s dohodou otáľať.

Medzitým šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov pochválil Trumpa za to, že podľa jeho slov rozumie ukrajinskému konfliktu lepšie ako ktorýkoľvek iný západný líder:

„Prezident Trump bol prvý a zatiaľ, myslím, takmer jediný zo západných lídrov, ktorý opakovane, presvedčivo, niekoľkokrát vyhlásil, že bolo obrovskou chybou vtiahnuť Ukrajinu do NATO. A to je jedna z hlavných príčin, ktorú sme toľkokrát citovali.“

Ukrajinský náprotivok Andrij Sybiha tvrdenie Lavrova spochybnil a uviedol, že Rusko od súhlasu s obmedzeným pozastavením úderom vypustilo na Ukrajinu viacero rakiet a tisíce dronov či kĺzavých bômb:

„To svetu jasne ukazuje, kto chce mier a kto vojnu.“

 

Zdroj: TASR 

Komentáre