Vojna na Ukrajine: Ruské rakety zasiahli rafinériu v Kremenčuku aj Severodoneck

EurópaVojna na Ukrajine

Johnson pricestoval do Kyjeva.

Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin oznámil, že ruské jednotky zaútočili na rafinériu v Kremenčuku. V noci na sobotu (18.6.) bolo vystrelených šesť až osem rakiet. Vzhľadom na to, že rafinéria už bola viackrát terčom útokov, prestala fungovať. Predpokladá sa, že minimálne do konca tohto roka nebude schopná obnoviť svoju prevádzku. Predseda Ukrajinskej asociácie pre ropu a plyn Andrij Zakrevskyj vyhlásil, že Ukrajina je preto závislá od dovozu palív.

Kremeľ opäť útočil aj na Severodoneck. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) však zdôraznil, že ukrajinská obrana zostáva silná. Ruské sily sa snažia prerušiť ukrajinské komunikačné linky do Lysyčanska. Domáca armáda vedie protiofenzívu severozápadne od mesta Izjum, aby odtiahla ruské jednotky od útočných operácií smerom na Slavjansk a narušila zásobovacie trasy okupantov.

Foto
Zničená strecha nemocnice v Donecku / TASR

Gubernátor Odeskej oblasti Maksym Marčenko vyhlásil, že ruský remorkér Čiernomorskej flotily Vasilij Bech, ktorý zničila Ukrajina, sa potopil, pričom viezol muníciu, zbrane a vojakov na Hadí ostrov. Ten koncom februára obsadili ruskí vojaci.

Ukrajinské námorné sily spresnili, že ruský remorkér, ktorý bol v službe od roku 2017, zasiahli protilodné rakety Harpoon dodané Dánskom. Systém protivzdušnej obrany typu Tor na plavidle však nedokázal odraziť tento útok.

Foto
Johnson sa stretol so Zelenským / TASR

Britský premiér Boris Johnson včera (17.6.) neohlásene pricestoval do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Pán prezident Volodymyr, je dobré byť opäť v Kyjeve,“ povedal Johnson.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta konkretizoval, že obaja lídri diskutovali o dodávkach ťažkých zbraní a systémov protivzdušnej obrany. Johnson mal pôvodne vystúpiť na konferencii v Doncasteri. Organizátori samitu boli zmätení, keď neprišiel. Ospravedlnil sa dobrým dôvodom, ktorý súvisel s dôležitými pracovnými povinnosťami. Jeho cesta do Kyjeva nebola vopred ohlásená z bezpečnostných dôvodov. Johnson navštívil Ukrajinu druhýkrát od prepuknutia vojny. V apríli sa stal prvým lídrom z krajín G7, ktorý pricestoval do Kyjeva.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre