Vojna na Ukrajine: Ruské sily bombardovali mesto Nikopol v Dnipropetrovskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Pri útoku boli zničené desiatky budov.

Ukrajinské mesto Nikopol sa v noci stalo terčom ruských útokov. Gubernátor Dnipropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko uviedol, že ruskí vojaci na mesto niekoľkokrát udreli protileteckými zbraňami. Viac ako 60 projektilov pritom smerovalo na obytné štvrte a infraštruktúru mesta. Jedna osoba bola zranená.

Ruská armáda presúva vojenskú techniku na západ od Mariupoľa k iným častiam južnej Ukrajiny, v ktorých prebieha ofenzíva ukrajinských síl. Niektorí nezávislí analytici sú presvedčení, že Rusi sa presúvajú západným smerom, aby podporili svoje sily, ktoré sa bránia v Chersone po tom, ako sa stali terčom ukrajinského útoku.

V tejto súvislosti menia svoju taktiku a snažia sa skrývať za civilné obyvateľstvo. Vyplýva to z tvrdení ukrajinského vojenského velenia na juhu krajiny, ktoré informovalo, že ruskí vojaci sa rozmiestňujú v husto obývaných oblastiach v nádeji, že Ukrajina nebude podnikať útoky na regióny, kde žijú ich vlastní ľudia. Zároveň stále pokračujú aj útoky na Hadí ostrov.

„V noci dva bombardéry Su-24 opäť zasiahli zvyšky nepriateľského vybavenia na ostrove. Neutrpeli sme žiadne straty,“ uviedlo velenie.

Foto
Viac ako 60 projektilov smerovalo pri útoku na obytné štvrte a infraštruktúru mesta / TASR

Ukrajina sa od začiatku invázie stala jednou z najzamínovanejších krajín na svete. Hovorca ukrajinskej štátnej pohotovostnej služby Olexandr Chorunžij povedal, že prvoradé bude odmínovať infraštruktúru, obytné oblasti a cesty, ale dlhšie potrvá, kým budú vyčistené lesy, rieky a pobrežia.

„Ukrajina je teraz jednou z najzamínovanejších krajín sveta. Ruské pozemné míny berú životy civilistov na Ukrajine. Podľa ukrajinských predstaviteľov môže trvať najmenej desať rokov, kým bude Ukrajina vyčistená od mín. To je ešte optimistická predpoveď, pretože je ťažké odhadnúť situáciu na územiach okupovaných Ruskom,“ uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre