Vojna na Ukrajine: Ruské sily opäť zaútočili na Kyjev a postupujú smerom k Charkovu

EurópaVojna na Ukrajine

Domácej armáde sa podarilo odraziť útoky pri Severodonecku.

Kyjev sa včera (19.6.) opäť stal terčom vzdušného útoku ruských jednotiek. V metropole bolo počuť nielen sirény ohlasujúce letecký poplach, ale aj výbuchy. Protivzdušná obrana však zostrelila ruské rakety nad mestom. Gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba potvrdil, že neboli zaznamenané žiadne škody ani zranenia. Obyvateľov vyzval, aby sa pri leteckých poplachoch skryli do úkrytov.

Ruské sily sa od prepuknutia vojny snažili dobyť Kyjev a opakovane ho ostreľovali. Kremeľ po svojich neúspešných pokusoch získať túto metropolu stiahol svojich vojakov z Kyjevskej oblasti. Stále ju však môžu zasiahnuť rakety odpálené z Ruska.

Ukrajinskú metropolu koncom apríla navštívil generálny tajomník OSN António Guterres. Raketa vtedy zasiahla obytnú budovu v centre Kyjeva. Aj pri nedávnej návšteve nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a talianskeho premiéra Maria Draghiho sa dvakrát ozvali sirény, ale rakety nedopadli na územie mesta.

Foto
Zničený panelák po ostreľovaní v Černihive / TASR

Domáca armáda oznámila, že odrazila ruské útoky na dediny pri Severodonecku, pričom táto oblasť je niekoľko týždňov dejiskom intenzívnych bojov:

Naše jednotky odrazili útok v oblasti Toškivky. Nepriateľ ustúpil a preskupuje sa,“ uviedla ukrajinská armáda s tým, že bol zastavený aj postup ruských síl k dedine Orichove.

Väčšinu Severodonecka ovládajú ruské sily. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že ruská armáda tam neustále dopĺňa svoje jednotky rezervami. Z ostreľovaného mesta Lysyčansk sa evakuujú civilisti, čo však nie je možné v Severodonecku, keďže tam bol zničený posledný most spájajúci tieto mestá. V chemickom závode Azot sa ukrývajú stovky ľudí. Civilistom, ktorí ostali v meste, dochádza čistá voda a potraviny.

Poradca ministra vnútra Vadym Denysenko vyhlásil, že situácia severne od Charkova je veľmi ťažká a ruské sily sa pokúšajú znovu priblížiť k tomuto mestu:

„Rusko sa pokúša urobiť z Charkova mesto na frontovej línii.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre