Vojna na Ukrajine: Ruské sily ostreľovali Charkovskú oblasť a zničili sklad potravín v Odese

EurópaVojna na Ukrajine

Dostali za úlohu do 26. júna ovládnuť celú Luhanskú oblasť.

Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov oznámil, že ruské jednotky včera (20.6.) ostreľovali mesto Balaklija, pričom zomreli najmenej tri osoby, konkrétne 61-ročná žena a 49-ročný muž a v obci Kutuzivka pri Charkove zomrela 65-ročná žena:

„Ruskí okupanti, ktorí nevedia v Charkovskej oblasti uspieť v boji proti ukrajinským ozbrojeným silám, zintenzívnili v uplynulých dňoch ostreľovanie centra regiónu a priľahlé obce.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Kremeľ môže tento týždeň zintenzívniť útoky. Rusko podľa jeho slov zhromažďuje svoje sily, aby zaútočilo na Charkov a Záporožie.

Domáca armáda uviedla, že pri včerajšom ruskom raketovom útoku na Odesu bol síce zničený sklad potravín, ale nevyžiadal si obete na životoch. Ukrajinské operačné velenie Juh spresnilo, ruské sily vypálili 14 rakiet na juh Ukrajiny.

Foto
Zničené mesto Bachmut v Doneckej oblasti / TASR

Priemyselné mesto Lysyčansk na Donbase niekoľko týždňov čelí ťažkému ostreľovaniu ruskými silami. Toto územie je centrom intenzívnych bojov medzi kyjevskou armádou a ruskými inváznymi jednotkami.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že sa bojuje aj v priemyselnej zóne Severodonecka a Lysyčansk je podľa jeho slov katastrofálne zničený. Pri včerajších ruských útokoch na toto mesto zomrel najmenej jeden človek.

„Zisťujeme konečný počet obetí, pretože včera bolo takmer nemožné sa v meste bezpečne pohybovať,“ skonštatoval Hajdaj s tým, že boli zničené nielen obytné budovy, ale aj policajná stanica.

Hajdaj tvrdí, že ruské jednotky dostali za úlohu do 26. júna ovládnuť celú Luhanskú oblasť. Pravdepodobne sa im to však za pár dní nepodarí. Intenzívne boje pokračujú aj v chemickej továrni Azot v Severodonecku, kde sa ukrývajú stovky civilistov.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková vyhlásila, že Moskva zadržiava stovky ukrajinských civilistov:

V ruských väzniciach je zadržiavaných viac ako 1500 ukrajinských civilistov – sú v Rostove, Kursku, sú vo väzení, sú držaní ako vojnoví zajatci, hoci by nemali byť vojnovými zajatcami. Mali by byť prepustení.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre