Vojna na Ukrajine: Ruské sily sa pokúšajú dobyť priemyselnú Doneckú oblasť

EurópaVojna na Ukrajine

Raketový útok zabil päť ľudí.

Ruská armáda útočila na východe Ukrajiny. Raketový útok na humanitárne centrum pomoci v meste Kosťantynivka si v noci vyžiadal päť obetí. Rusi sa totiž snažia dobyť Doneckú oblasť, kde mesto leží.

„Mesto Kosťantynivka sa dostalo pod raketovú paľbu v noci 24. marca. Jedna z rakiet zasiahla jednoposchodovú budovu,“ uviedli pohotovostné služby.

Podľa medializovaných informácií bolo zasiahnuté centrum neporaziteľnosti. Po celej krajine bolo zriadených množstvo takýchto núdzových centier, ktoré poskytujú generátory na nabitie mobilných telefónov a ďalšie služby.

Generálny štáb ukrajinskej armády včera (23.3.) stornoval informáciu, že ruské jednotky opustili mesto Nova Kachovka v Chersonskej oblasti na ľavom brehu rieky Dneper. Dodal, že predchádzajúce oznámenie bolo výsledkom nesprávneho použitia dostupných údajov.

Štáb pôvodne vyhlásil, že všetky jednotky okupačnej armády z mesta odišli s tým, že pri odchode okradli miestnych obyvateľov o spotrebiče, oblečenie, cennosti či mobilné telefóny. Ruské okupačné orgány krátko na to popreli informácie o stiahnutí vojsk.

Foto
Ruská armáda útočila na východe Ukrajiny / TASR

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že pomôže zorganizovať konferenciu zameranú na zaistenie návratu ukrajinských detí deportovaných do Ruska počas konfliktu prebiehajúceho na Ukrajine:

„To, čo sa tam deje s deportáciami detí, je strašná pripomienka najtemnejších časov našej histórie. Je to vojnový zločin.“

Medzinárodný trestný súd v Haagu minulý týždeň vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s nútenými deportáciami ukrajinských detí. Podľa údajov, ktoré uvádza Kyjev, bolo do Ruska od začiatku vojenskej invázie deportovaných viac než 16-tisíc ukrajinských detí. Mnohé z nich pritom mali skončiť v domovoch alebo sirotincoch.

 

Zdroj: TASR

Komentáre