Vojna na Ukrajine: Ruské sily útočili na viaceré mestá vrátane Kyjeva

EurópaVojna na Ukrajine

Situácia v okolí mesta Časiv Jar sa zhoršuje.

Ukrajinská metropola včera (25.3.) čelila ďalšiemu raketovému útoku, pri ktorom bola poškodená trojposchodová budova telocvične v centre mesta aj niekoľko bytových domov v troch štvrtiach, kde dopadli úlomky rakiet. Pri útoku sa zranilo minimálne päť ľudí. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko konkretizoval, že dve osoby boli hospitalizované a ďalšie dve utrpeli akútnu stresovú reakciu. V meste bolo súbežne s vyhlásením poplachu počuť viacero explózií, ktoré vystrašili obyvateľov.

Domácej armáde sa podarilo zostreliť dve balistické rakety, ktoré boli vypálené z Krymu. Americká veľvyslankyňa v Kyjeve Bridget Brinková povedala, že Kremeľ použil hypersonické rakety. Moskva zintenzívnila raketové útoky na Ukrajinu, pričom pre Kyjev to bol tretí útok za päť dní.

Foto
Ruské sily útočili na viaceré mestá (Ilustračná fotografia)  / TASR

Veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že v noci odrazili 12 ruských dronových útokov. Starosta Charkova Ihor Terechov potvrdil, že k niektorým došlo aj na území Charkovskej oblasti. Ukrajina eviduje aj niekoľko raketových útokov. Počet obetí či rozsah škôd zatiaľ nie je známy. Ostreľovanie bolo zaznamenané aj v Belgorodskej oblasti. Tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov doplnil, že sa zranili traja ľudia.

Predstaviteľ domácej armády Oleg Kalašnikov skonštatoval, že čelia ťažkej situácii v okolí mesta Časiv Jar, kde sa Rusko zameriava na ofenzívu:

„Situácia v Časiv Jare je zložitá a napätá už niekoľko dní.“

Kremeľ zvýšil používanie silných riadených bômb a podľa Kalašnikova ich zhadzuje na obývané oblasti a opevnené ukrajinské pozície. Moskva v uplynulých mesiacoch dosiahla na frontovej línii viaceré úspechy, čím posilnila svoju prevahu. Kyjev však čelí nedostatku munície.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre