Putin navštívil Kurskú oblasť.
Ukrajinská národná garda oznámila, že pri ruskom raketovom útoku na vojenské cvičisko v Sumskej oblasti zomrelo šesť ukrajinských vojakov a ďalších desať osôb sa zranilo.
„Šesť vojakov bolo zabitých a viac než desať zranených v dôsledku útoku, keď vykonávali cvičenia na vojenskej strelnici,“ uviedla ukrajinská národná garda s tým, že veliteľ jednotky bol suspendovaný a začalo sa interné vyšetrovanie.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že jeho sily uskutočnili raketový útok na vojenské cvičenie. Vo svojom vyhlásení zdôraznilo, že počas prieskumných aktivít bol odhalený výcvikový tábor pre ukrajinské špeciálne jednotky:
„Na základe prijatých súradníc bol vykonaný raketový útok strelou Iskander.“
Kremeľ zasiahol objekt, ktorý označil za výcvikový tábor v zalesnenej oblasti. Z leteckých záberov vyplýva, že išlo o jeden úder, v dôsledku ktorého vypukol rozsiahly požiar. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vzdušné sily za 12 hodín zneškodinili 159 ukrajinských dronov nad 9 oblasťami vrátane Moskovskej, Brianskej, Kurskej a Oriolskej.
Ruský Vyšetrovací výbor skonštatoval, že Kremeľ poslal do vojny na Ukrajine zhruba 20-tisíc naturalizovaných cudzincov, ktorým udelil ruské štátne občianstvo.
„Vojenskí vyšetrovatelia pravidelne vykonávali razie s cieľom nájsť čerstvo naturalizovaných mužov, ktorí sa nechceli prihlásiť v armáde. Našli sme ich 80-tisíc, prihlásili sme ich na vojenskú službu a 20-tisíc z týchto mladých ruských občanov, ktorým sa z nejakého dôvodu nepáčil život v Uzbekistane, Tadžikistane alebo Kirgizsku, sú už na fronte,“ povedal riaditeľ ruského Vyšetrovacieho výboru Alexander Bastrykina.
Rusko je aj po vyše 30 rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu cieľovou destináciou mnohých imigrantov z bývalých sovietskych republík predovšetkým v strednej Ázii. V porovnaní s Ruskom je tam horšia životná úroveň a nedostatok pracovných miest. Z tohto dôvodu najmä mladí ľudia emigrujú a snažia sa získať ruské občianstvo. Moskva predovšetkým v chudobnejších ruských regiónoch ponúka za vojenskú službu atraktívne finančné odmeny. Kremeľ okrem svojich občanov poslal na front aj severokórejských vojakov, žoldnierov či dobrovoľníkov z Číny, Indie, Kuby, Senegalu aj Toga.
Ruský prezident Vladimir Putin včera (20.5.) navštívil Kurskú oblasť, kde sa stretol s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Tiež rokoval s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom a navštívil rozostavanú Kurskú jadrovú elektráreň 2. Bola to jeho prvá návšteva Kurskej oblasti po tom, čo ruská armáda pred tromi týždňami oznámila, že odtiaľ vytlačila všetky jednotky ukrajinskej armády, vďaka čomu sa mal ukončiť najväčší vpád cudzích jednotiek na ruské územie od druhej svetovej vojny.
Ukrajinské sily vlani v auguste spustili útok a prerazili cez ruské hranice do Kurskej oblasti. Ofenzíva sa zrealizovala pomocou dronov a ťažkých zbraní západnej výroby. Kyjev ovládal takmer 1400 štvorcových kilometrov územia Kurskej oblasti. Moskva odtiaľ vytlačila ukrajinských vojakov aj s podporou príslušníkov severokórejskej armády. Ukrajina sa však viackrát pokúsila preniknúť do Klurskej oblasti.
Zdroj: TASR